Michał Przybyłowicz jako król w sztuce Kopciszek, 1904 r.
litografia/papier, 25,3 x 15,4 cm sygnowana na kamieniu p.d.: `St.R`
LITERATURA: - Katalog zbiorów Gabinetu Grafiki, tom 1: Grafika polska w latach 1901-1939, Wrocław 1983, kat. 684, s. 207
Grafika pochodzi z Teki Melpomeny, wydanej w Krakowie w 1904 roku. W Tece znalazły się autolitografie o tematyce teatralnej wybitnych artystów przełomu wieków - m.in. Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Szreniawy Rzeckiego, Karola Frycza.
W latach 1903-08 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych malarstwo u Teodora Axentowicza, Juliana Fałata i Stanisława Wyspiańskiego, oraz rzeźbę u Konstantego Laszczki. W roku 1904 współuczestniczył w wydaniu słąwnej teki litografii "Teki Melpomeny" poświęconej aktorom teatrów krakowskich, tworzył też ilustracje do czasopisma Liberum Veto. Od roku 1905 w czynny kabarecie "Zielony Balonik", potem w warszawskim kabarecie "Momus". W 1909 wyjechał do Paryża aby kontynuować studia. Powrócił w 1914 przed wybuchem I wojny światowej, aresztowany jako dezerter z armii carskiej w Kownie został osadzony w jednym z fortów został skazany na karę śmierci, którą zamieniono mu na zesłanie. Uciekł z transportu i po wielu perypetiach wrócił do Warszawy, wstąpił do założonego przez Tadeusza Pruszkowskiego ugrupowania "Młoda Sztuka". 5 sierpnia 1915 całe ugrupowanie zgłosiło akces do Legionów Polskich, został zaszeregowany do plutonu kawalerii sztabowej przy Komendzie Legionów. Od stycznia do czerwca 1917 służył w 2 szwadronie 2 Pułku Ułanów, w październiku 1917 wstąpił jako chorąży do Polskiej Siły Zbrojnej i służył tam do listopada 1918. Podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w 2 pułku szwoleżerów. W 1921 odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1922 przeszedł do rezerwy, był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Rytm". Od 1924 przez rok zajmował się projektami okładek czasopisma Pani. W 1925 był komisarzem wystawy we Florencji, wystawiał również w Helsinkach i Wiedniu. W roku 1926 wspólnie z Wacławem Borowskim i Stanisławem Czajkowskim był założycielem Instytutu Sztuk Plastycznych. W roku 1928 uczestniczył w akcji tworzenia polichromii kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie (kamienice Anszultowska i pod Bazyliszkiem), dwa lata później postanowił poświęcić się wyłącznie rzeźbiarstwu. W 1936 zainicjował organizację wystawy "Marszałek Piłsudski w rzeźbie", która miała miejsce w Muzeum Narodowym. Okres II wojny światowej przeżył w Warszawie. Po Powstaniu warszawskim znalazł się w Krakowie, gdzie w 1945 roku był w grupie reaktywującej Związek Polskich Artystów Plastyków. Nastęnie w latach 50. wykładał na wrocławkiej i krakowskiej ASP. W 1959 roku powrócił do Warszawy aby kontynuować prace rzeźbiarskie.
RZECKI-SZRENIAWA Stanisław (RZECZNIK)
W latach 1903-1908 Stanisław Rzecki kształcił się w krakowskiej ASP. Jeszcze jako student współpracował z pismem satyrycznym "Liberum veto", związał się także ze środowiskiem skupionym wokół "Zielonego Balonika". Po studiach w Krakowie wyjechał na kilka lat do Paryża. Podczas I wojny światowej służył w Legionach. W 1918 r. osiadł w Warszawie, a kilka lat później przeniósł się do Krakowa. Rzecki malował, rzeźbił, zajmował się grafiką oraz scenografią. Należał do takich związków artystycznych jak: Towarzystwo Artystów Polskich "Sztuka", "Rytm", "Młoda Sztuka", "Ryt".
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl