Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
TOMASZEWSKI-MIEDZA Stanisław | Sanna

Stanisław TOMASZEWSKI-MIEDZA (1913 - 2000)

Sanna

olej, tektura: 35 x 50 cm;
sygnowany po prawej stronie u dołu: St. Tomaszewski
na odwrocie stempel: SPRZEDAŻ OBRAZÓW ARTYSTYCZNYCH | WSPÓŁCZESNYCH MALARZY POLSKICH | ANTONIEGO PARKOTA | w Warszawie, Nowy Świat 17, tel. 5.13-28

Stanisław Tomaszewski "Miedza" był artystą malarzem i fotografem. Żołnierzem Armii Krajowej i autorem plakatów powstańczych. Podczas wojny pracował w komórce AK dokumentującej zbrodnie hitlerowskie na ziemiach polskich. Podobnie jak jego brat zajmował się fotografowaniem, robił odbitki ze zdjęć przyniesionych przez Niemców do wywołania w zakładzie, w którym pracował. Tę bezcenną dokumentację przerzucano do Londynu, gdzie była następnie dowodem w procesach norymberskich. W roku 1941 Tomaszewski został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu na Pawiaku. Jego brawurowa ucieczka z więzienia stała się kanwą filmu "Umarłem, aby żyć" (reż. Stanisław Jędrka, 1984). Stanisław Miedza-Tomaszewski po wojnie wykładał na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Opracował album Plakaty powstańczej Warszawy, wydany w Warszawie w 1989 roku, opublikował też książkę Benefis konspiratora. Stanisław Miedza-Tomaszewski był ojcem chrzestnym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz mężem Ireny, siostry Jadwigi Kaczyńskiej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TOMASZEWSKI-MIEDZA Stanisław
Stanisław Tomaszewski "Miedza" był artystą malarzem i fotografem. Żołnierzem Armii Krajowej i autorem plakatów powstańczych. Podczas wojny pracował w komórce AK dokumentującej zbrodnie hitlerowskie. Oprócz fotografowania kopiował też zdjęcia robione przez Niemców. Tę bezcenną dokumentację przerzucano następnie do Londynu. Była ona później dowodem w procesach norymberskich. Jego brawurowa ucieczka z więzienia na Pawiaku stała się kanwą filmu "Umarłem, aby żyć" (reż. Stanisław Jędrka, 1984).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl