olej/płótno dublowane, 40 x 65 cm na odwrocie papierowa naklejka: `Mal. Stanisław Witkiewicz | Wł. Henryki Witkiewicz | Szandomirskiej` obraz prezentowany na wystawie w Muzeum Zakopiańskim w Zakopanem w 1996 r.
Malarz i teoretyk sztuki. Studiował w Petersburgu (1869-1871) i Monachium (1872-1875). Po powrocie do kraju współpracował z "Wędrowcem" oraz zajmował się krytyką artystyczną tworząc jej nowoczesne podstawy. W 1890 osiadł w Zakopanem, gdzie zafascynowany tamtejszą sztuką ludową stworzył teorię stylu zakopiańskiego projektując architekturę i wnętrza zakopiańskich willi: "Koliba" Gnatowskich, "Pod Jedlami" Pawlikowskich, "Pepita" (pó¼niej "Łada") Chrostowskiego, "Korwinówka", "Zofiówka" i innych. Był projektantem kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce (obecnie dzielnica Zakopanego). Za swą działalność na rzecz miasta został mianowany honorowym obywatelem Zakopanego i tam też został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.
WITKIEWICZ Stanisław
Dramatopisarz, malarz, teoretyk sztuki i filozof. Urodził się w 1851 roku w Poszawszu na Żmudzi, zmarł w 1915 roku w Lovrano na Istrii (Chorwacja).Pierwsze lekcje rysunku pobierał w Tomsku u litografa J. Volkmara Flecka. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1868-1871), a następnie krótko w Akademii monachijskiej pod kierunkiem H. Anschütza. W końcu 1873 roku zamieszkał w Warszawie gdzie dzielił pracownię w Hotelu Europejskim z J. Chełmońskim, A. Chmielowskim i A. Piotrowskim. W latach 1884-1890 współpracował z pozytywistycznym pismem "Wędrowiec", które było jego trybuną w walce o nową sztukę. Pisał monografie artystów. W latach 1890-1908 mieszkał w Zakopanem gdzie stworzył teorię i praktykę "stylu zakopiańskiego". Stworzył wiele obrazów bliskich naturalizmowi, odwołujących się do Powstania Styczniowego, malował sceny rodzajowe, pejzaże (morskie i tatrzańskie). Pełnił rolę autorytetu moralnego. Jego twórczość została przesłonięta przez działalność krytyczną.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl