Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WITKIEWICZ Stanisław | POJENIE KONI

Stanisław WITKIEWICZ (1851-1915)

POJENIE KONI

olej/deska
17 x 23 cm
sygnowany l. d.: "Stanisław Witkiewicz"

Malarz, ilustrator, krytyk i teoretyk sztuki, pisarz reprezentujący nurt dziewiętnastowiecznego realizmu, twórca stylu zakopiańskiego w architekturze. Należał do grona tych twórców, którzy najsilniej oddziałali na dzieje sztuki polskiej w końcu XIX wieku. Irena Kossowska pisała: "Twórczość malarska Witkiewicza odegrała w historii polskiej sztuki rolę mniej istotną niż jego teoretyczna refleksja. Szereg spośród namalowanych przez twórcę obrazów wymyka się jednak jednoznacznym klasyfikacjom, zdumiewa jednoczesną przystawalnością do kilku nurtów artystycznych. W zaskakujący sposób najwybitniejsze spośród jego dzieł łączą w sobie romantyczną nastrojowość z naturalistycznym warsztatem i symbolistycznym odczuciem dwuwymiarowości świata, jego materialnej i duchowej natury zarazem." Malarstwo Witkiewicza łączy się zawsze z kręgiem polskich monachijczyków, z oddziaływaniem realizmu w formie wypracowanej przez Maksymiliana Gierymskiego i Józefa Chełmońskiego. Tematycznie twórczość ta koncentrowała się na pejzażu, przede wszystkim na krajobrazach i widokach polskich. We wczesnym okresie twórczości malował również, sceny rodzajowe - sceny z targów, karczmy, polowania, pogrzeby, orka na polu. W tym okresie twórczości umiejscowić należy prezentowany obraz "Pojenie koni". Widzimy scenę rozgrywającą się przed karczmą, o świetnej kompozycji, namalowaną z niezwykłą dbałością o szczegóły i detale. Pojawienie się na aukcji sztuki dzieła tej klasy to duże wydarzenie, ponieważ obrazy pędzla Witkiewicza nieczęsto goszczą w ofercie aukcyjnej. Malarz i teoretyk sztuki. Studiował w Petersburgu (1869-1871) i Monachium (1872-1875). Po powrocie do kraju współpracował z "Wędrowcem" oraz zajmował się krytyką artystyczną tworząc jej nowoczesne podstawy. W 1890 osiadł w Zakopanem, gdzie zafascynowany tamtejszą sztuką ludową stworzył teorię stylu zakopiańskiego projektując architekturę i wnętrza zakopiańskich willi: "Koliba" Gnatowskich, "Pod Jedlami" Pawlikowskich, "Pepita" (pó¼niej "Łada") Chrostowskiego, "Korwinówka", "Zofiówka" i innych. Był projektantem kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce (obecnie dzielnica Zakopanego). Za swą działalność na rzecz miasta został mianowany honorowym obywatelem Zakopanego i tam też został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WITKIEWICZ Stanisław
Dramatopisarz, malarz, teoretyk sztuki i filozof.
Urodził się w 1851 roku w Poszawszu na Żmudzi, zmarł w 1915 roku w Lovrano na Istrii (Chorwacja).Pierwsze lekcje rysunku pobierał w Tomsku u litografa J. Volkmara Flecka. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1868-1871), a następnie krótko w Akademii monachijskiej pod kierunkiem H. Anschütza. W końcu 1873 roku zamieszkał w Warszawie gdzie dzielił pracownię w Hotelu Europejskim z J. Chełmońskim, A. Chmielowskim i A. Piotrowskim. W latach 1884-1890 współpracował z pozytywistycznym pismem "Wędrowiec", które było jego trybuną w walce o nową sztukę. Pisał monografie artystów. W latach 1890-1908 mieszkał w Zakopanem gdzie stworzył teorię i praktykę "stylu zakopiańskiego". Stworzył wiele obrazów bliskich naturalizmowi, odwołujących się do Powstania Styczniowego, malował sceny rodzajowe, pejzaże (morskie i tatrzańskie). Pełnił rolę autorytetu moralnego. Jego twórczość została przesłonięta przez działalność krytyczną.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl