Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
WYSPIAŃSKI Stanisław | Barki na Sekwanie, po 1890

Stanisław WYSPIAŃSKI (Kraków 1869 - tamże 1907)

Barki na Sekwanie, po 1890

olej, deska; 23,5 x 32,5 cm;

Praca posiada ekspertyzę mgr Marty Romanowskiej z 1999 roku.

Z ekspertyzy: „Obraz namalowany został swobodnymi pociągnięciami pędzla, ciekawie opracowano chmury, przeciwległy brzeg i lustro wody, najprawdopodobniej z natury, szybko, nerwowo z bardzo dobrym wyczuciem światła, koloru, perspektywy.
Jest to drugi, znany mi, olejny pejzaż wodny Wyspiańskiego, o charakterze rodzajowym, namalowany w Paryżu. W 1905 Wyspiański namalował pastelami Krajobraz znad Rudawy i zakola Wisły spoza zegarowej wieży Wawelu, oba malowane diametralnie różnie, doskonale znane, są efektem dojrzałego stylu artysty i perfekcyjnie opanowanego warsztatu technicznego.
Omawiany olej namalowany został w Paryżu, przez studenta malarstwa z Krakowa, próbującego swych sił w Akademiach paryskich, w okresie postimpresjonistycznym, w którym nowinki pleneru już zaakceptowano i nastał czas indywidualistów.
Także Wyspiański był indywidualnością i doskonale trafił w paryski czas. Omawiany obraz informuje, że nie obca mu była lekcja impresjonizmu, że stosował plener, pociągała go natura, umiał ją obserwować i interpretować.
Olejne paryskie obrazy Wyspiańskiego są nadal prawdziwym unikatem, wielką rzadkością. Nie znaczy to jednak, że badaczom i zbieraczom sztuki nie były znane. Oba omawiane oleje paryskie, jak również około sześciu innych równie wczesnych prac Wyspiańskiego należało w okresie międzywojennym do kolekcji dra Jana Nowickiego w Krakowie.
Znalazły też swoją metrykę (choć z błędami), w Katalogu Stanisława Świerza, w zasłużonej publikacji „Stanisław Wyspiański, Dzieła malarskie”, wydanie Ossolineum z 1925, poz. 56 str. 106, w Katalogu: Brzegi Sekwany, Pejzaż, mal. w Paryżu ok. 1892., olej na kartonie, wys.: 0,220 x szer. 0,320, własność dra Jana Nowickiego w Krakowie.
Trzy obrazy olejne, paryskie, niegdyś z kolekcji Jana Nowickiego są własnością Muzeum Narodowego w Krakowie.”
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WYSPIAŃSKI Stanisław
Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
Informacje dla kupujących:

Prezentujemy Państwu kolejną wakacyjną ofertę Domu Aukcyjnego Rempex – wystawę wybitnych dzieł sztuki i antyków „Silent Selling”.

Wystawa tych prac trwać będzie w dniach: 12 lipca – 24 sierpnia 2019 r. w siedzibie DA Rempex, przy ul. Karowej 31 w Warszawie.


W katalogu wystawy wartość przedstawionych obiektów prezentujemy w formie estymacji.

W trakcie ekspozycji zbierane będą oferty na zakup poszczególnych prac.

Oferty będą przedstawiane właścicielom obiektów, a ich sprzedaż nastąpi po ewentualnej akceptacji proponowanych cen przez właścicieli.

Istnieje możliwość – po uzyskaniu zgody właściciela – wcześniejszej sprzedaży obiektu (podczas trwania wystawy).


Przypominamy, że zgodnie z generalnie obowiązującą w Domu Aukcyjnym Rempex zasadą, do zaoferowanych cen będzie doliczana opłata organizacyjna w wysokości 18%.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl