pastel na papierze naklejonym na tekturę, tondo o średnicy 34 cm datowany i sygnowany u dołu monogramem wiązanym: "1904 SW"
Publikowany w: Stanisław Świerz, Inwentarz Dzieł Malarskich, 1925, s. 122, nr 425, jako własność Roberta Jahody w Krakowie
Z ekspertyzy Marty Romanowskiej: Pastel składa się z dwóch podobrazi. Pierwotnym jest część kartonu z narysowaną głową, ucięta lub urwana na granicy profilu twarzy, pierwotnie prawdopodobnie część większej kompozycji. Ta urwana część została naklejona na inny karton przycięty w kształt tonda i uzupełniony pastelem w barwie użytej w poprzedniej części tak, że obie zlewają się ze sobą tworząc jednorodne tło. Połączył je ostatecznie monogram autora rysunku i data, położone wyra¼nie na granicy połączeń dla uniknięcia nieporozumień dotyczących autorstwa pracy. Praca potwierdza upodobania Wyspiańskiego do niekonwencjonalnych kadrów w portretach, szczególnie kobiet. Konwencjonalny wizerunek en face w męskich portretach były raczej wynikiem psychologicznego podejścia i potrzebą obiektywnego dokumentowania modela. Portretowane kobiety pociągały malarza różnorodnością kostiumu i bogactwem kształtu. Ich wizerunki są mniej psychologiczne, świadczą o zaciekawieniu artysty biologicznością, bez płciowego podtekstu, i wynikają raczej z indywidualnego sposobu widzenia bryły. Przykładami mogą tu być zarówno liczne wersje tematu "Macierzyństwo" jak i "Portret Heleny Propper-Bornet" z 1904 r., "Portret profesorowej Sternbachowej" z 1905 r., "Portret żony z pelargoniami" z 1905 r.
WYSPIAŃSKI Stanisław
Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl