olej/płótno, 52 x 61 cm sygnowany i datowany p.d.: `St. Żółtowski | 70`
Studiował w warszawskiej ASP, najpierw w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego w latach 1935 - 1939, a później u Felicjana Kowarskiego (1946 - 1947). W 1944 r., podczas powstania warszawskiego przeprawił się przez Wisłę. W 1947 obronił dyplom pod kierunkiem Jana Cybisa. Wykładał na rodzimej uczellni od 1950. W 1979 uzyskał tytuł profesora malarstwa i rysunku, po czym został kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Grafiki. Od 1945 należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1967 był członkiem Titulaire Correspondant, a od 1968 Conseiller of Cultural International Arts Gild w Monte Carlo. Twórczość w duchu koloryzmu, w późiejszym okresie również abstrakcyjna.
ŻÓŁTOWSKI Stanisław
Stanisław Żółtowski - malarz i grafik, był ściśle związany z Warszawą. W latach 1934-39 studiował malarstwo w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom ukończenia studiów uzyskał w 1948 r. w pracowni prof. Felicjana Kowarskiego. W latach 1950-1984 był wykładowcą w macierzystej uczelni. Walczył w Powstaniu Warszawskim, za co w 1993 r. został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Od 1967 r. był członkiem Titulaire Correspondant, a od 1968 r. Conseiller of Cultural International Art Guild w Monte Carlo.Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Lublinie, Państwowego Muzeum w Majdanku w Lublinie, Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, Prywatnego Muzeum Wojska Polskiego w Chicago oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Australii, Argentynie, Belgii, Berlinie, Chinach, Finlandii, Holandii, Grecji, Iraku, Japonii, Jugosławii, Kanadzie, Monako, Nowej Zelandii, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl