EIDRIGEVICIUS Stasys | POSTAĆ, 2003

Stasys EIDRIGEVICIUS (ur. 1949)

POSTAĆ, 2003

Akwarela, papier; 32 x 24 cm
Sygnowany p. d.: 2003 Stasys

Jest jednym z najwybitniejszych światowych plakacistów. Od początku swojej artystycznej kariery zajmuje się pastelem, ale także malarstwem, ilustracją, grafiką, scenografią teatralną, tworzy instalacje, obiekty, performance. Od niedawna zajmuje się także fotografią. Jego zdjęcia dziwią i prowokują, ale ich poziom artystyczny nie podlega dyskusji. Zrealizował ponad sześćdziesiąt wystaw indywidualnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Indiach, Izraelu i w Japonii. Jest laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych.

EIDRIGEVICIUS Stasys
Urodził się w Medinskaiai na Litwie. W roku 1973 ukończył Wileński Instytut Sztuk Pięknych, a od roku 1980 zamieszkał w Polsce. Malarz, grafik i rysownik, Eidrigevicius często używa techniki "suchej pasteli". Rysował miedzy innymi dla "Polityki" "Literatury", "New York Timesa" tworzył plakaty, ilustracje do książek (szczególnie bajek dziecięcych), ekslibrisy, projekty scenografii, instalacje i kompozycje przestrzenne, maski, akcje para teatralne.. Niesłychanie popularny, zyskał uznanie fachowców, i publiczności. Dziecięce doświadczenia z litewskiej wioski przełożył na język uniwersalnych symboli i metafor, stworzył własny styl. Przedstawia bajkowy, tajemniczy świat zaludniony ludzikami o oczach z guzików. Jego figuratywną sztukę cechuje atmosfera surrealizmu z akcentami ironii i groteski. Posługuje się różnymi technikami: gwasz, olej (np. Skrzypkowie, 1991), pastele (np. Konstrukcja, 1996), wykorzystuje rozmaite techniki graficzne. Stworzył ok. 250 plakatów (np. Zniewolony umysł, 1990), ok. 360 grafik, zorganizował ok. 50 instalacji i performance`ów. Wykonał ilustracje do ok. 60 książek. Tworzy także ekslibrisy, maski z tektury i rzeźby z korzeni drzew. Swoje dzieła podpisuje: "Stasys".