NACHT-SAMBORSKI Artur | AKT KOBIETY WSPARTEJ NA ŁOKCIACH, ok. 1956

Artur NACHT-SAMBORSKI (1898 Kraków - 1974 Warszawa)

AKT KOBIETY WSPARTEJ NA ŁOKCIACH, ok. 1956

Olej na płótnie, 54,5 x 46 cm, własność rodziny artysty. Wystawiany: 1977, Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, kat. nr 68, 1999 wystawa retrospektywna Artur Nacht-Samborski, Zachęta, kat. poz. 61, str. 174

Musée des Beaux-Arts, Saint Loo, listopad/grudzień 2001. Studia malarskie w pracowni Wojciecha Weissa. Jeden z założycieli grupy "Kapistów" razem z Hanną Rudzką-Cybisową, Janem Cybisem, Zygmuntem Waliszewskim. Razem wyjechali do Paryża i pobyt we Francji przeciągnął się aż do 1938 roku. Po wojnie objął katedrę malarstwa na WSSP w Sopocie, od 1949 r. profesura na ASP w Warszawie, aż do 1969 r. Był znakomitym wykładowcą, uformował całą plejadę świetnych uczniów. Ważnym i cennym sposobem ukazania dorobku Nachta-Samborskiego jest prześledzenie motywów, które szczególnie malarza frapowały i niejako zmuszały do ich drążenia, powtarzania. Do takich należą niewątpliwie wizerunki ludzkie i akty. Malowane przez kilkadziesiąt lat, bardzo rózne, czasem sprowadzające twarz do krągłej, jasnej plamy. To są portrety zaintrygowane człowiekiem, żartobliwie i bysytrze rozważają inność ludzkich charakterów, osobliwości brzydoty i zagatkowość wdzięku. Zgoła na przekór kapistowskim pewnikom głoszącym iż: "Wartość nadaje (obrazowi) dopiero właściwe jemu przetopienie farby na światło i kolor. Odczłowieczenie niejako osób, odrzeczowienie rzeczy". Portrety te są na pewno miejscem subtelnej osmozy z szeroko pojętym ekspresjonizmem, który znał dobrze takie wczuwające się, szukające Buberowskiego Ja-Ty wizerunku. Jednak nie bez zastrzeżeń: Nacht niewiele miał w sobie z powagi Niemców. Nigdy nie opuszczało go, narzucające lekko ironiczny dystans, poczucie humoru. I coś na kształt towarzyskiego kodeksu, który nie pozwala na publiczne wychylenie się poza pewną granicę, za którą rozpościerają się nagie obszary tragizmu. Poza tym żył przecież blisko z kolegami kapistami, wraz z nimi przeszedł przez szkołę Paryża i byłoby ślepotą pominięcie jego upodobania do delikatnej gry kolorystycznej, ale uprawianej swobodnie, bez unikania szerokich płaszczyzn czystego koloru. Bogato i różnorodnie, utkana przez tę grę materia-czasem przejrzysta niczym migotliwa, to znów blada zawiesina, czasem gładko emaliowa - ożywiona jest zawsze jakimś ruchem, niedopowiedzianą prawdą, może - duchem po prostu. (Joanna Pollakówna)

NACHT-SAMBORSKI Artur

Urodził się w 1898 r w Krakowie, zmarł w 1974 r w Warszawie. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i W. Weissa. Od 1921 do 1924 r przebywał w Berlinie i Wiedniu. W 1924 r wraz z gronem artystów tworzących Komitet Paryski, wyjechał do Paryża. Po wojnie był profesorem PWSSP w Gdańsku (1947-1949) i ASP w Warszawie (1949-1969). Współtwórca kierunku kontynuacji polskiego koloryzmu, określanego mianem szkoły sopockiej. Na jego twórczość wpłynęły dwa kierunki artystyczne; niemiecki ekspresjonizm i polski koloryzm (kapizm). Przez cały dojrzały okres twórczości zajmował się kilkoma tematami, które na dziesiątki sposobów starał się zgłębić - martwa natura z fikusem, akt kobiecy, rzadziej pejzaż. Wypracował indywidualny język artystyczny, operujący uproszczonymi, syntetycznymi formami, czasem podkreślonymi konturem.Stosował zawężoną gamę barwną. Prace swoje pokazywał bardzo rzadko, za życia nie miał indywidualnej wystawy. W 1999 r w warszawskiej Zachęcie miała miejsce wystawa monograficzna jego dzieł.