NACHT-SAMBORSKI Artur | Liście fikusa na jasnoczerwonym tle 1959

Artur NACHT-SAMBORSKI (1898 Kraków - 1974 Warszawa)

Liście fikusa na jasnoczerwonym tle 1959

olej, tektura, 67 x 49 cm, nie
sygn., na odwrociu napis: POZ. 98. Inw. 99 - 71, KAT. 184, LIŚCIE FIKUSA NA JASNOCZERWONYM TLE, fragmenty naklejek wystawowych 1959 rok.

A. Nacht -Samborski rozmiłowany w temacie martwych natur największą sympatią darzył fikusy, przez co ten skromny kwiat stał się dominującym elementem wielu jego obrazów. Prezentowana praca wyróżnia się spośród innych jego obrazów dużą soczystością barw oraz "zamaszystą" fakturą.

NACHT-SAMBORSKI Artur

Urodził się w 1898 r w Krakowie, zmarł w 1974 r w Warszawie. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i W. Weissa. Od 1921 do 1924 r przebywał w Berlinie i Wiedniu. W 1924 r wraz z gronem artystów tworzących Komitet Paryski, wyjechał do Paryża. Po wojnie był profesorem PWSSP w Gdańsku (1947-1949) i ASP w Warszawie (1949-1969). Współtwórca kierunku kontynuacji polskiego koloryzmu, określanego mianem szkoły sopockiej. Na jego twórczość wpłynęły dwa kierunki artystyczne; niemiecki ekspresjonizm i polski koloryzm (kapizm). Przez cały dojrzały okres twórczości zajmował się kilkoma tematami, które na dziesiątki sposobów starał się zgłębić - martwa natura z fikusem, akt kobiecy, rzadziej pejzaż. Wypracował indywidualny język artystyczny, operujący uproszczonymi, syntetycznymi formami, czasem podkreślonymi konturem.Stosował zawężoną gamę barwną. Prace swoje pokazywał bardzo rzadko, za życia nie miał indywidualnej wystawy. W 1999 r w warszawskiej Zachęcie miała miejsce wystawa monograficzna jego dzieł.