NACHT-SAMBORSKI Artur | Martwa natura z kwiatami

Artur NACHT-SAMBORSKI (1898 Kraków - 1974 Warszawa)

Martwa natura z kwiatami

olej, płótno; 99 x 66 cm;
podpisany na odwrocie po lewej stronie u góry zieloną farbą: Nacht . 70

Artur Nacht-Samborski w latach 1918 - 1921 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera i W. Weissa. Od 1921 do 1924 roku przebywał w Berlinie i Wiedniu, gdzie kontynuował naukę malarstwa. W latach 1924-1939 przebywał w Paryżu, wraz z gronem artystów tworzących Komitet Paryski. W latach 1947-1949 był profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, a następnie w latach 1949-1969 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na twórczość artysty wpłynęły dwa kierunki artystyczne niemiecki ekspresjonizm oraz polski koloryzm (kapizm). Głównym tematem jego prac była martwa natura z fikusem, akt kobiecy, rzadziej pejzaż, które na różny sposób starał się zgłębić. Wypracował indywidualny język artystyczny, operujący uproszczonymi, syntetycznymi formami, czasem podkreślonym konturem. Artysta bardzo rzadko eksponował swoje prace, za życia nie miał nigdy indywidualnej wystawy. Dopiero w 1977 roku zorganizowano pośmiertną wystawę artysty w warszawskim Muzeum Narodowym, na której zaprezentowano kilkaset obrazów ukazanych po raz pierwszy w sposób pełny i wszechstronny. Kolejna wystawa monograficzna jego dzieł miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 1999 roku.

NACHT-SAMBORSKI Artur

Urodził się w 1898 r w Krakowie, zmarł w 1974 r w Warszawie. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i W. Weissa. Od 1921 do 1924 r przebywał w Berlinie i Wiedniu. W 1924 r wraz z gronem artystów tworzących Komitet Paryski, wyjechał do Paryża. Po wojnie był profesorem PWSSP w Gdańsku (1947-1949) i ASP w Warszawie (1949-1969). Współtwórca kierunku kontynuacji polskiego koloryzmu, określanego mianem szkoły sopockiej. Na jego twórczość wpłynęły dwa kierunki artystyczne; niemiecki ekspresjonizm i polski koloryzm (kapizm). Przez cały dojrzały okres twórczości zajmował się kilkoma tematami, które na dziesiątki sposobów starał się zgłębić - martwa natura z fikusem, akt kobiecy, rzadziej pejzaż. Wypracował indywidualny język artystyczny, operujący uproszczonymi, syntetycznymi formami, czasem podkreślonymi konturem.Stosował zawężoną gamę barwną. Prace swoje pokazywał bardzo rzadko, za życia nie miał indywidualnej wystawy. W 1999 r w warszawskiej Zachęcie miała miejsce wystawa monograficzna jego dzieł.