Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SONNEWEND Stefan | Na Jeziorze Chodzieskim. Rybak z córką, 1923

Stefan SONNEWEND (1885 Poznań - 1939)

Na Jeziorze Chodzieskim. Rybak z córką, 1923

olej, tektura, 38,5 x 51cm
sygn. l.d.: Sonnewend Stefan 1923 Chodzież
na odwrocie naklejka autorska z napisem atramentem: "Stefan Sonnewend / Poznań św. Marcin 39 / "Na jeziorze Chodzieskim. / Rybak z córką " ol./ Cena 220 zł pol.

Malarz, grafik, rysownik, karykaturzysta, związany z poznańskim środowiskiem artystycznym. Młode lata spędził w Wiedniu, gdzie rozpoczął naukę rysunku i grafiki. Studia malarskie odbył w krakowskiej ASP u Stanisławskiego, Wyspiańskiego, Axentowicza, kontynuował w Paryżu i Londynie. Odwiedził Drezno, Berlin, Wiedeń. Wiele podróżował, utrzymując stały kontakt z Poznaniem. W czasie I wojny wstąpił do Legionów, blisko współpracując z Józefem Piłsudskim. Po wojnie osiadł w Poznaniu. Pracował przy organizowaniu Poznańskiej Szkoły Malarstwa i Rzeźby, był współzałożycielem artystycznego ugrupowania "Świt", prezesem Wielkopolskiego Związku Zawodowego Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. Jest autorem licznych prac rysunkowych i graficznych, wykonywał rysunki dla monachijskiego "Simplicissimusa", dla Lwowa opracował tekę "Lwów w karykaturze". Jego prace malarskie odznaczają się świetnym opanowaniem warsztatu, swobodą w ujęciu motywu i dużą wrażliwością kolorystyczną.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SONNEWEND Stefan

Pierwsze lekcje rysunku i podstaw malarstwa odbył Wiedniu, naukę kontynuował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego nauczycielami byli Stanisław Wyspiański, Józef Unierzyski, Jan Stanisławski i Teodor Axentowicz. Po zakończeniu studiów wyjechał do Drezna, a po otrzymaniu nagrody od austriackiego ministerstwa oświaty i stypendium ufundowanego przez księżną Marię Lubomirską wyjechał kontynuować studia do Paryża i Londynu. Do Poznania powrócił w 1908 i zaangażował się w działalność kulturalną, był organizatorem wystawy malarskiej w siedzibie poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, w Hotelu Bazar wystawy karykatur znanych mieszkańców miasta. Gdy wybuchła I wojna światowa wyjechał do Wiednia, tam 1 października 1914 został zwerbowany do Legionów Polskich. Przebywał na froncie pod Kołomyją, a następnie dostał przeniesiony do Delegatury Naczelnego Komitetu Narodowego w Wiedniu. Z ramienia sztabu Komendanta Legionów Polskich został w maju 1916 powołany na malarza wojennego i przydzielony do sztabu gen. Stanisława Puchalskiego, m.in. przywiózł na front Juliana Fałata i Leona Wyczółkowskiego. W marcu 1919 powrócił do Poznania, podczas Powstania Wielkopolskiego walczył w sztabie gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w stopniu oficera. Po powrocie do rodzinnego miasta opublikował Tekę Armii Wielkopolskiej, w latach 1921-1926 należał do grupy artystycznej Świt, z którą wystawiał swoje prace. W 1926 założył w Poznaniu Związek Legionistów Polskich. W 1937 został prezesem założonego w Poznaniu Związku Zawodowego Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. W pierwszych dniach września 1939 został ciężko ranny, zmarł w Dubnie.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl