GIEROWSKI Stefan | OBRAZ CCLI, 1970

Stefan GIEROWSKI (1925 Częstochowa - 2022)

OBRAZ CCLI, 1970

olej na płótnie, 200 x 67 cm,
sygnowany na odwrocie na płótnie "S Gierowski / OBRAZ CCLI / 1970", na krośnie naklejka DESA WORKS OF MODERN ART(Warszawa, al. Jerozolimskie 2) z danymi o obrazie

Wybitny malarz i bardzo ceniony pedagog. Studiował w ASP w Krakowie (u Z. Pronaszki, K. Frycza i W. Jarockiego) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1949 r. związany z Warszawą. Współpracownik Galerii Krzywe Koło w Warszawie (1956-1961). Od 1961 r. wykładowca, od 1976 profesor, w l. 1975-1981 dziekan Wydziału Malarstwa, a w 1983 r. Rektor Elekt (nie zatwierdzony z powodów politycznych) w ASP w Warszawie. Początkowo zajmował się malarstwem tematycznym i figuratywnym. Od1957 r. malował prace abstrakcyjne nazywając je"Obrazami" i numerując liczbami rzymskimi. Jego twórczość ewoluowała, nosząc w sobie cechy m.in. koloryzmu i wizualizmu. Wielokrotnie wystawiał w kraju (m.in. na wystawie "Arsenał" w 1955 r.) i za granicą (m.in. na I Triennale w New Dehli w 1968 r., gdzie wyróżniony), a także indywidualnie (m.in. retrospektywna wystawa w Galerii Zachęta w 1992 r.). "Od 1957, porzucając ostatecznie figurację, maluje obrazy numerowane, studiując w nich zagadnienia przestrzeni i sposobów jej podziału, światła i kontrastów barwnych. Obrazy te charakteryzuje drgająca, czasem reliefowa faktura, a efekty materialności uzyskiwane są przez zagęszczenie farby, wibracje koloru [...]. Postimpresjonistyczne dążenie do "obrazu harmonijnego" zdaje się jednak panować nad wirtuozerią środków" (J. Chrzanowska-Pieńkos, A. Pieńkos, Leksykon sztuki polskiej XX wieku. Sztuki plastyczne, Poznań1996, s. 73).
"Wśród ponad siedmiuset "numerowanych" obrazów jest kilkadziesiąt poświęconych czerwieni. Malarz wraca do niej, jakby co kilka lat odkrywał o niej nową prawdę. I rzeczywiście - odkrywa". (A. Rottenberg, Ćwiczenie czyni mistrza [w:] Stefan Gierowski, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta15 XI - 8 X 2000, Warszawa, s. 4).

GIEROWSKI Stefan

Studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i Z. Pronaszki. W latach 50. XX wieku związał się z warszawską Galerią Krzywe Koło, miał tu wystawy indywidualne w 1957 i 1959 roku. W 1955 roku wziął udział w wystawie w Arsenale. Od 1961 roku wykładał na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, a w 1983 Senat Akademii wybrał go na Rektora, lecz ówczesne władze nie zatwierdziły tego wyboru. W roku 1996 odszedł na emeryturę. Maluje obrazy abstrakcyjne, w których w różnych relacjach wiąże problemy materii, światła i przestrzeni. Posługuje się głównie płaszczyzną, linią, kolorem, fakturą. Kolejne okresy twórczości są dążeniem ku maksymalnej redukcji form i uniwersalnej metafory. W latach 80. artysta podjął poszukiwania form i układów kompozycyjnych, które mogłyby stać się plastycznym ekwiwalentem pojęć werbalnych - cykl Malowanie Dziesięciorga Przykazań (1986).
Uważany jest za wybitnego reprezentanta awangardy malarskiej.