Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GIEROWSKI Stefan | Obraz DCX, 1990 r.

Stefan GIEROWSKI (1925 Częstochowa - 2022)

Obraz DCX, 1990 r.

olej/płótno, 130 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `S. Gierowski | Ob DCX | WARSZAWA 1990`
na odwrociu papierowa nalepka inwentaryzacyjna oraz nalepka aukcyjna z domu aukcyjnego Agra-art

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Agra-Art, Warszawa 19.06.2005 r.
- kolekcja instytucjonalna, Warszawa

Nieczęsto pojawia się artysta o tak absolutnym `słuchu` malarskim, tak wrażliwy i wyczulony na wszelkie niuanse koloru - jak Stefan Gierowski. Nie będzie chyba przesadą, jeśli określę go jako ostatniego z rzędu naszych wielkich kolorystów - chociaż twórczości swej nie wiązał nigdy bezpośrednio z tym kierunkiem, grawitując stale w stronę sztuki intelektualnej. Wszystkie prace Gierowskiego, z wyjątkiem najwcześniejszych, noszą te same nazwy: Obrazy. W spisach katalogowych poszczególne tytuły różnią się tylko numeracją. A więc niezwykle konsekwentna stawka na obraz, na rozmalowaną powierzchnię płótna - więcej nawet: stawka na samą farbę olejną i fakturę. Unikając świadomie bliższych określeń treściowych daje artysta tym samym do zrozumienia, iż pragnie przemawiać tylko samym malarstwem. Samym kolorem i światłem. Wszelkie dodatkowe skojarzenia są już tylko sprawą osobistej wrażliwości i własnej interpretacji odbiorcy; nie leżą natomiast w intencjach artysty. Całą swą dwudziestoletnią twórczością udowodnił Gierowski, iż dawne pojęcie `pikturalizmu`, wywodzące się z estetyki impresjonistycznej - a więc należące już do zamkniętej epoki historycznej - przepoić można nowymi treściami. W dobie `sztuki pojęciowej`, w okresie wyraźnej technicyzacji plastyki z jednej strony, z drugiej zaś jej teatralizacji i widowiskowości - stanowisko to zasługuje na szczególny szacunek. Malarstwo Gierowskiego jest przede wszystkim sztuką przestrzeni. Czasem przestrzeń określają mgławice bieli, czerwieni, oranży czy błękitów. Czasem dynamizują ją smugi jasnego koloru kładzione w centralnej partii obrazu i kontrastujące z ciemnymi tonami tła (Obraz CLV, 1964). Niekiedy przestrzeń rozciąga się daleko poza granice blejtramu dzięki akcentom kolorystycznym położonym na samym skraju płótna. Zwielokrotniając w ten sposób skalę obrazu, stwarza Gierowski równocześnie iluzję monumentalizmu. Jest to ten sam rodzaj monumentalizmu, jaki dostrzegamy w niemal abstrakcyjnych pejzażach Seurata z Gravelines i jego dziełach marynistycznych z Grandcamp - monumentalizmu syntetycznego, pokazującego harmonijny, racjonalny i uporządkowany obraz świata (Aleksander Wojciechowski, Polskie Malarstwo współczesne, Warszawa 1977, s. 41-42).

Przedstawiciel współczesnej awangardy malarskiej, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Równolegle studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Wojsława Mole. W 1949 zamieszkał w Warszawie. W latach 1956-61 współpracował z Galerią Krzywe Koło prowadzoną przez Mariana Bogusza. Od roku 1962 do 1996 prowadził działalność dydaktyczną na warszawskiej ASP, gdzie w latach 1975-81 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w 1983 został wybrany na rektora-elekta. Władze stanu wojennego stanowczo odrzuciły tę kandydaturę. W latach 80. związany z kręgiem "kultury niezależnej". W 1980 otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GIEROWSKI Stefan

Studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i Z. Pronaszki. W latach 50. XX wieku związał się z warszawską Galerią Krzywe Koło, miał tu wystawy indywidualne w 1957 i 1959 roku. W 1955 roku wziął udział w wystawie w Arsenale. Od 1961 roku wykładał na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, a w 1983 Senat Akademii wybrał go na Rektora, lecz ówczesne władze nie zatwierdziły tego wyboru. W roku 1996 odszedł na emeryturę. Maluje obrazy abstrakcyjne, w których w różnych relacjach wiąże problemy materii, światła i przestrzeni. Posługuje się głównie płaszczyzną, linią, kolorem, fakturą. Kolejne okresy twórczości są dążeniem ku maksymalnej redukcji form i uniwersalnej metafory. W latach 80. artysta podjął poszukiwania form i układów kompozycyjnych, które mogłyby stać się plastycznym ekwiwalentem pojęć werbalnych - cykl Malowanie Dziesięciorga Przykazań (1986).
Uważany jest za wybitnego reprezentanta awangardy malarskiej.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl