GIEROWSKI Stefan | Obraz XCII, 1960

Stefan GIEROWSKI (1925 Częstochowa - 2022)

Obraz XCII, 1960

olej, płótno; 132 x 97 cm;
sygn. p. d.: Gierowski;
na odwrocie napisy: Stefan Gierowski/Obraz XCII/ 1960

Prezentujemy Państwu wybitny obraz Stefana Gierowskiego z 1960 roku, nr XCII. Dzieło pochodzi z kolekcji przyjaciela Stefana Gierowskiego, któremu artysta podarował obraz bezpośrednio po jego namalowaniu. Od tego czasu znajdował się on w jego zbiorach. Artysta traktuje obrazy, jako przedmioty, nazywając je Obrazami i numerując liczbami rzymskimi. Artysta stopniowo rezygnuje z przedstawień figuratywnych kierując się w stronę fakturalnych, abstrakcyjnych, zdominowanych plamą barwną kompozycji, nazywanych abstrakcją autonomicz ną. Pod koniec lat 50 do plamy barwnej, z której zbudowany jest obraz dodaje linie. Ten nowy element dzieli płótno na dwa, nierówne pola, odcinając się zarazem od reszty materii malarskiej poprzez jasną poświatę, dynamizując przestrzeń oraz tworząc nowe ładunki emocjonalne. Obraz nr XCII odznacza się charakterystyczną dla tego okresu twórczości artysty, zredukowaną gamą barwną i urozmaiconą fakturą.
Szarą przestrzeń obrazu, wzbogaconą rdzawo-brunatnymi akcentami i przebłyskami koloru, przecina jasna cięciwa dynamizująca horyzontalny układ form. Kompozycja ta w porównaniu z pozostałymi, znanymi pracami z tego okresu, posiada bardziej nasycony koloryt, odznacza się również cieplejszą tonacją.

GIEROWSKI Stefan

Studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i Z. Pronaszki. W latach 50. XX wieku związał się z warszawską Galerią Krzywe Koło, miał tu wystawy indywidualne w 1957 i 1959 roku. W 1955 roku wziął udział w wystawie w Arsenale. Od 1961 roku wykładał na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, a w 1983 Senat Akademii wybrał go na Rektora, lecz ówczesne władze nie zatwierdziły tego wyboru. W roku 1996 odszedł na emeryturę. Maluje obrazy abstrakcyjne, w których w różnych relacjach wiąże problemy materii, światła i przestrzeni. Posługuje się głównie płaszczyzną, linią, kolorem, fakturą. Kolejne okresy twórczości są dążeniem ku maksymalnej redukcji form i uniwersalnej metafory. W latach 80. artysta podjął poszukiwania form i układów kompozycyjnych, które mogłyby stać się plastycznym ekwiwalentem pojęć werbalnych - cykl Malowanie Dziesięciorga Przykazań (1986).
Uważany jest za wybitnego reprezentanta awangardy malarskiej.

e-mail: