GIEROWSKI Stefan | OBRAZ XCIII, 1960

Stefan GIEROWSKI (1925 Częstochowa - 2022)

OBRAZ XCIII, 1960

olej, płótno,
135 x 95 cm;
sygn., dat., numerowany na odwrocie: Stefan GIEROWSKI / Obraz XCIII / WARSZAWA 1960;
nalepki wystawowe: Galerie Lambert, 14, rue St-Luis-en-I`lle Paris IV, Konfrontacje 1960,
Interationale malerei 1960-61, Wolfram-Eschenbach, Galerie 59 Aschaffenburg oraz stempel wywozowy

Obraz wystawiany:
Konfrontacje 1960, Galeria Krzywe Koło w Warszawie
"Konfrontacje 1960" były najważniejszą wystawą w trakcie dziesięciolecia działalności Galerii Krzywe Koło (1955 - 1965). Wydarzenie to zostało zorganizowane z okazji VII Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), odbywającego się we wrześniu 1960 roku w Warszawie i zostało otwarte 8 września. W Konfrontacjach uczestniczyli Marian Bogusz, Tadeusz Brzozowski, Tadeusz Dominik, Stefan Gierowski, Bronisław Kierzkowski, Jerzy Nowosielski, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Rajmund Ziemski - malarstwo, Alina Szapocznikow, Alina Ślesińska, Magdalena Więcek - rze¼ba. Stefan Gierowski wystawiał osiem obrazów olejnych, między innymi obraz XCIII.

Interationale malerei 1960-61

Międzynarodowa wystawa "Interationale malerei 1960-61" została zorganizowana z okazji 900-lecia miasta Wolfram-Eschenbach. Wśród artystów zaproszonych z całego świata, obok Stefana Gierowskiego, znalazły się takie sławy jak Lucio Fontana czy Yayoi Kusama.

Galerie Lambert, Paris

Galerie Lambert działała w Paryżu w latach 1959 - 1993. Założona została przez Kazimierza i Zofię Romanowiczów. Pierwsza wystawa odbyła się w maju 1959 roku i prezentowała twórczość Tadeusza Dominika. Galeria współpracowała z artystami z całego świata (m. in. Josaku Maeda, Miljenko Stancic). Wielokrotnie wystawiał tam Jan Lebenstein.

Opisany w: Katalog wystawy retrospektywnej Galerii Krzywe Koło, Muzeum Narodowe w Warszawie, lipiec-wrzesień 1990, str. 99.

W roku 1960 Stefan Gierowski zaczął nowy etap swojej twórczości, upraszczając gamę barwną do odcieni szarości, jednocześnie nawiązując w konstrukcji obrazu do układu geometrycznego, tak charakterystycznego dla pó¼niejszych dzieł artysty. Farba olejna zmieszana z piaskiem tworzy monochromatyczną płaszczyznę przeciętą wypukłymi liniami, wychodzącymi spoza obrazu, niekiedy
przecinającymi się. Nielicznymi znanymi obrazami z tego cyklu są: Obraz XCIX, Obraz C oraz Obraz CXXII. Są one zbliżone w kolorystyce i w swej konstrukcji do prezentowanego obrazu. Dla porównania: Obraz XCIX, olej na płótnie, 134 x 99cm, 1960, wystawiany był m in. w Galerie Lacloche w Paryżu, a następnie w Museum of Modern Art w Nowym Yorku, na sławnej wystawie
15 polskich malarzy w 1961 roku. Obecnie znajduje się w prywatnej kolekcji w USA. Obraz C, olej na płótnie, 73 x 54cm, 1960, wystawiany na wystawie Masters of Contemporary Polish Art w H.F. Johnson Museum of Art, po latach na wystawach "Stefan Gierowski. Obrazy 1957-2000", w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 2000 roku, oraz "100% malarstwa", z okazji 60-lecia wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pa¼dziernik 2008. Obraz CXXII, 100 x 81 cm, 1962 znajduje się w Muzeum Sztuki w Łodzi. Obraz XCIII zawiera w sobie wszystkie cechy charakterystyczne dla twórczości artysty z początku lat sześćdziesiątych. W tamtym czasie zainteresowanie sztuką Stefana Gierowskiego na świecie było ogromne. Większość prac z tego okresu znalazła się w kolekcjach poza granicami Polski, nie wracały z nowojorskich i paryskich wystaw. Prezentowane dzieło, jeszcze do niedawna znajdujące się w prywatnej kolekcji we Francji, powróciło do kraju stając się niepowtarzalną okazją dla miłośników sztuki Stefana Gierowskiego, by stać się posiadaczem obrazu o tak wyjątkowych walorach artystycznych.

GIEROWSKI Stefan

Studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i Z. Pronaszki. W latach 50. XX wieku związał się z warszawską Galerią Krzywe Koło, miał tu wystawy indywidualne w 1957 i 1959 roku. W 1955 roku wziął udział w wystawie w Arsenale. Od 1961 roku wykładał na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, a w 1983 Senat Akademii wybrał go na Rektora, lecz ówczesne władze nie zatwierdziły tego wyboru. W roku 1996 odszedł na emeryturę. Maluje obrazy abstrakcyjne, w których w różnych relacjach wiąże problemy materii, światła i przestrzeni. Posługuje się głównie płaszczyzną, linią, kolorem, fakturą. Kolejne okresy twórczości są dążeniem ku maksymalnej redukcji form i uniwersalnej metafory. W latach 80. artysta podjął poszukiwania form i układów kompozycyjnych, które mogłyby stać się plastycznym ekwiwalentem pojęć werbalnych - cykl Malowanie Dziesięciorga Przykazań (1986).
Uważany jest za wybitnego reprezentanta awangardy malarskiej.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: