Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MROŻEWSKI Stefan | Legenda o św. Hubercie, 1937

Stefan MROŻEWSKI (1894-1975)

Legenda o św. Hubercie, 1937

drzeworyt, papier,
34,5 x 26,5 (w świetle passe-partout)
sygn. ołówkiem pod ryciną p. d.: StefMrożewski (sygnatura wiązana) London 37

Jeden z najwybitniejszych polskich grafików; edukację artystyczną rozpoczął w prywatnej szkole J. Lehmana w Łodzi. Początkowo podjął pracę zarobkową jako projektant reklam dla Fabryki Maszyn Rolniczych w Zgierzu. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, a następnie w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku L. Mehofferowej w Krakowie. W l. 1923-25 doskonalił swój warsztat artystyczny w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. W l. 1925-39 odbył szereg podróży studyjnych, zwiedzał Francję, Belgię, Holandię, Anglię i Włochy. W okresie 1931-39 należał do grona grafików skupionych w ugrupowaniu Ryt. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929), I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytu w Warszawie (1933), wystawie olimpijskiej w Berlinie (1936) i paryskiej Międzynarodowej Wystawie "Sztuka i Technika" (1937). Okres okupacji hitlerowskiej spędził w kraju; w 1945 wyjechał do Francji i Holandii, by w 1950 osiedlić się w Stanach Zjednoczonych. Sztuka graficzna Mrożewskiego, zarówno w zakresie grafiki oryginalnej jak użytkowej, reprezentuje najwyższy światowy poziom artystyczny, zadziwia warsztatowym mistrzostwem. Artysta osiągnął niedościgłą perfekcję w dziedzinie drzeworytu, szczególnie w stosowaniu tzw. "techniki negatywowej", czyli białej linii na czarnym tle. "Pracował wyłącznie na sporych rozmiarami klockach poprzecznych, używając jedynie rylca wielokrotnego i drzeworytniczej igły" (I. Jakimowicz, "Pięć wieków grafiki polskiej", Warszawa 1997, s. 161). Jako ilustrator tworzył plastyczne ekwiwalenty tekstu o własnej, autonomicznej poetyce. W prezentowanej rycinie przedstawiającej epizod z legendy o św. Hubercie gęsta siatka finezyjnie kreślonych linii tworzy dekoracyjne desenie i określa spłaszczone formy nadając kompozycji dekoracyjne walory renesansowego gobelinu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MROŻEWSKI Stefan
Malarz, drzeworytnik, ceramik. Studia w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, w krakowskiej ASP/malarstwo/ i warszawskiej SSP /grafika u W. Skoczylasa/. W 1925 wyjechał do Paryża, mieszkał tam oraz w Belgii, Włoszech i Anglii do 1939. W czasie okupacji w Polsce. Po wojnie osiadł w Kalifornii. Był członkiem "Rytu". Przed wojną uprawiał głównie drzeworyt, później także malarstwo ścienne i ceramikę. Znany ilustrator. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl