Olej, płótno, 63 x 75,5 cm Sygn. l.d. - "K. Szlegel / 1836" Ekspertyza - Teresa Milczewska-Korpetta, 2001 r. Według obrazu Antoine`a Watteau, znajdującego się obecnie w zbiorach Galerii Drezdeńskiej.
Naukę malarstwa rozpoczął wcześnie, w pracowni Karola Schweikarta we Lwowie. W roku 1836 zapisał się na studia w Akademii wiedeńskiej, a od 1842 r. kontynuował je w Akademii monachijskiej jako uczeń J. Schnorra von Carolsveld i W. Kaulbacha. Wiele podróżował - był w Paryżu, Kopenhadze, Londynie, jeździł do Włoch i Grecji. W Rzymie w połowie lat 40-tych utrzymywał bliskie kontakty z kolonią polskich malarzy - portretował R. Postempskiego i L. Novotnego. W 1847 r. zamieszkał na stałe we Lwowie, skąd w 1851 r. wyjechał w podróż do Mołdawii, na Wołoszczyznę i na Wschód. Malował obrazy historyczne, religijne i rodzajowe, liczne portrety (także w miniaturze) i pejzaże. Chętnie nawiązywał do twórczości nazareńczyków, sięgał po wątki narodowe. Kopiował też dzieła dawnych mistrzów, m.in. "Madonny" Rafaela, "Ogród" A. Watteau. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich, we lwowskiej Galerii Obrazów, a także w Muzeum Miejskim w Monachium. Często podpisywał się Szlegiel. Prócz malarstwa uprawiał pisarstwo i krytykę artystyczną. Pozostawił po sobie interesujące opisy podróży. Jego prace należą do rzadkości na rynku antykwarycznym.
SZLEGEL (SZLEGIEL, SZLEGL, SCHLEGEL) Korneli
Polski malarz pejzażysta. Początkowo malarstwa uczył się prywatnie we Lwowie. Uczeń K. G. Schweikartsa z Lwowa. Pobierał nauki także w Akademii Wiedeńskiej /1836/, później kształcił się w Monachium (1840, uczeń W. Kaulbacha i J. Schnorra) i Czechach. W latach 1844-45 podróżował do Włoch, Paryża, Londynu i Kopenhagi. Od 1847 czynny we Lwowie. W 1851 jeździł do Mołdawii, na Wołoszczyznę i wschód. Zajmował się krytyką artystyczną, malował obrazy historyczne. W swoich obrazach często nawiązywał do malarstwa nazareńczyków. Malował także portrety i pejzaże.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl