olej, płótno, 50 x 61 sygn. p. d.: Z Schreter; na odwrociu nalepka Galerie Delf
Studia artystyczne odbył w okresie I wojny światowej w Berlinie pod kierunkiem L. Corintha. W 1933 r. osiadł w Paryżu, gdzie związał się z kręgiem M. Kislinga. Uczestniczył w paryskich Salonach, wystawiał w Amsterdamie, Brukseli i Honfleur. Indywidualne pokazy twórczości artysty odbyły się w Łodzi, Berlinie, Helsinkach, Nowym Jorku, Jerozolimie i Zurychu. Malarstwo Szretera mieści się w nurcie postimpresjonizmu; artysta malował portrety i sceny we wnętrzu zbliżone stylistycznie do ekspresjonistycznego nurtu "École de Paris" (por. M. Waldman, ?Z. Schreter. Un peintre de Montparnasse", Paris 1976). Utrwalał także rozsłonecznione pejzaże południowych rejonów Francji i Hiszpanii. Stosował szeroką gamę nasyconych barw; formę budował zamaszystym duktem pędzla urozmaicając fakturę impastami. W prezentowanym pejzażu iluzję rozległej przestrzeni budują spiętrzone, horyzontalnie rozciągnięte plany wyznaczone tonami zieleni, żółcieni i błękitów. Sumarycznie zaznaczone trójkąty przysadzistych stogów dopełnia fioletowa plama wiatraka górującego na horyzoncie. Zbliżony stylistycznie "Pejzaż z brzegiem morza" repr. jest w katalogach wystaw ?Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków" (Muzeum Narodowe w Warszawie 1992, s. 183) i "Ecole de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka (Muzeum Historii Miasta Łodzi 1998-1999, il. 118).
SCHRETER (Szreter) Zygmunt
Urodził się w 1886 r w Łodzi, zmarł w 1977 r we Francji. Studia w Berlinie pod kierunkiem L. Corintha. W latach 30-tych osiedlił się w Paryżu i tu pozostawał w kręgu artystów Mojżesza Kislinga. Wystawiał na paryskich Salonach, miał indywidualne wystawy w Polsce, USA, Jerozolimie, Szwajcarii. Malarstwo artysty zaliczane jest do nurtu postimpresjonistycznego. Malował pejzaże z południa Francji i Hiszpanii.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl