Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KUWAYAMA Tadasuke (TADASKY) | B-168, 1964 r.

Tadasuke (TADASKY) KUWAYAMA (ur. 1935 r., Nagoja, Japonia)

B-168, 1964 r.

akryl/płótno, 40,64 x 40,64 cm
sygnowany, opisany i datowany na odwrociu: `#B - 168 | 1964 Tadasky`
oraz nalepki galeryjne `D. Wigmore Fine Art Inc.` i `Fischerbach Gallery`

POCHODZENIE:
- Galeria Fischerbach, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Nowy Jork
- Galeria D. Wigmore Fine Art Inc., Nowy Jork
- kolekcja prywatna, Warszawa

"Artysta jest dla mnie jest kimś, kto kreuje coś nowego, coś unikatowego. Efekt jest sumą doświadczenia, rozwijania narzędzi, którymi operujesz i idei. Każdy potrafi namalować koło, ale każdy artysta odnaleźć musi swoją indywidualną drogę. Nikt nie nauczy ciebie, jak to zrobić. Używam koła do kreowania własnego, niewidzianego przez nikogo wcześniej świata, mojego własnego uniwersum. Ta kreacja mnie ekscytuje. Za każdym razem chcę próbować czegoś innego, czegoś nowego. Niewielka zmiana może uczynić ogromną różnicę. Szczególnie teraz odnajduję niezwykle interesującym powracanie do dawnych idei i ich nową interpretację. Nawet jeśli wydaje się, że wykonuję bardzo niewielkie zmiany w każdej wariacji, mam poczucie, że każdy obraz jest unikatowy. Są jak moje dzieci - nie ma wśród nich dwóch identycznych. W Japonii mój ojciec był właścicielem warsztatu, w którym rzeźbiono kaplice. Ich kształt był wypracowywany i redefiniowany przez kolejne generacje. Wywarło to na mnie wielkie wrażenie. Niezwykle cenię japońską tradycję za respektowanie umiejętności i szanowanie rzemiosła. To jest również bardzo ważna część mojej pracy i osobowości".
Tadasuke Kuwayama

Twórczość Tadasky`ego, artysty pochodzenia japońskiego, stanowi wypadkową wpływu rodzimej tradycji hołubiącej harmonię wynikającą z symetrii figur geometrycznych i fascynacji nowojorskim środowiskiem artystycznym początku lat 60., zaczynającym wówczas eksperymenty z iluzją optyczną. Sam artysta zapytany o przynależność ruchu op-art odpowiada, że optyczne triki nigdy nie były tym, co w malarstwie interesowało go najbardziej - najwyższe wartości stanowią dla niego czystość, prostota i piękno. W swoich obrazach posługuje się kształtami wywiedzionymi z natury, jak sam mówi: "Koło jest (...) jedną z najbardziej powszechnych form otaczających człowieka, formą, od której nie ma ucieczki. Koło jest proste do zrozumienia, aby je docenić, nie potrzebujemy wyjaśnień". Najbardziej charakterystyczne dla Tadasky`ego są płótna wypełnione barwnymi, koncentrycznymi kręgami. Artysta używa tradycyjnych japońskich pędzli, nakładając cienką warstwę farby. Wszystkie linie wykreśla odręcznie, nie wykonując przy tym żadnych poprzedzających pracę szkiców koncepcyjnych. Zapełnianie płótna liniami i kolorem traktuje Tadasky jako formę kontemplacji. Dla niektórych odbiorców hipnotyzujące kompozycje artysty posiadają wymiar duchowy. Sam Tadasky patrzenie na swoje obrazy porównuje do wchodzenia do tradycyjnych świątyń shinto, w których konstrukcji dominuje prostota, symetria i formy geometryczne. Do japońskich świątyń shintoistycznych prowadzi najczęściej długa droga, poprzecinana wieloma wolno stojącymi bramami zbudowanymi z dwóch pionowych, lekko skośnych słupów i dwóch łączących je u góry belek poziomych połączonych bez użycia gwoździ. Bramy tworzą długie korytarze o powtarzalnym rytmie drewnianych słupów. Każde torii przed świątynią shinto symbolizuje wołanie do jednego z bogów idących naprzód pielgrzymów, a jego przekroczenie oznacza opuszczenie istniejącego świata i przejście w świat boskiej mocy. W rodzinnej Japonii, w warsztacie ojca, Tadasky zgłębiał tajniki rzemiosła "miyadaiku" - tradycyjnej techniki wznoszenia świątyń shinto. Związek jego obrazów z architekturą, filozofią i sztuką Japonii wydaje się oczywisty.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KUWAYAMA Tadasuke (TADASKY)

Tadasuke Kuwayama, amerykański artysta pochodzenia japońskiego, znany jako Tadasky, zaliczany do grona twórców Op-artu. Pojawia się na artystycznej scenie Nowego Jorku we wczesnych latach 60. Niedługo po przeprowadzce z Japonii sprzedaje swój obraz Museum of Modern Art. W swojej twórczości używa prostych geometrycznych form. Nazywany mistrzem koła, maluje prawie wyłącznie koncentryczne pierścienie na kwadratowym płótnie, tworząc ich nieskończone wariacje.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl