Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BARĄCZ Tadeusz | POPIERSIE MICKIEWICZA

Tadeusz BARĄCZ (1849r.-1905r.)

POPIERSIE MICKIEWICZA

Gips patynowany,
wys.: 48 cm
Sygnowany na cokole: T.Barącz
Po renowacji.

Tadeusz Barącz – rzeźbiarz. W latach 1868-69 uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Wł. Łuszczkiewicza i H. Kossowskiego. W 1869 roku wyjechał na studia do Akademii w Monachium, gdzie przez dwa lata kształcił się pod kierunkiem M. Wiedmanna. W latach 1872-75 przebywał we Włoszech, głównie we Florencji. Po powrocie do kraju zamieszkał na stałe we Lwowie. Zdobył dużą popularność jako twórca portretów rzeźbiarskich, popiersi i medalionów z podobiznami wielu przedstawicieli lwowskiego świata kulturalnego. Wykonywał je w gipsie, marmurze, kamieniu i terakocie. Brał czynny udział w życiu artystycznym miasta. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Związku Artystów Polskich we Lwowie. Brał udział w wystawach TPSP w Krakowie, Salonie Krywulta w Warszawie. Wielokrotnie podejmował w swoich pacach temat związany z osobą Mickiewicza. Znamy: Pomnik Mickiewicza w Krakowie z 1885 roku, za który otrzymał III nagrodę, Posąg Mickiewicza z 1879 r., Pomnik Mickiewicza w Karlowych Warach z 1898 r. (nie istnieje od 1938 r.), Geniusz (gips patynowany) z 1885 r. wykonany na podstawie projektu pomnika Mickiewicza w Muzeum Narodowym w Krakowie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BARĄCZ Tadeusz
Artrysta rzeźbiarz. Podejmował rzeźbiarskie dzieła, jak lwowski pomnik konny Sobieskiego (obecnie we Wrocławiu). Posługiwał się biegle gipsem, gliną, brązem i marmurem. Władał również pędzlem, a także fotografował. Współzałożyciel Klubu Miłośników Sztuki Fotograficznej we Lwowie.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl