Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BRZOZOWSKI Tadeusz | Potok, 1940

Tadeusz BRZOZOWSKI (1918-1987)

Potok, 1940

olej, tektura; 29,5 x 25 cm;
sygn. i dat. l. d.: TBrzozowski / 1940;
na odwrocie opis: "Potok" (ołówkiem).

Tadeusz Brzozowski był jedną z bardziej charakterystycznych postaci krakowskiego środowiska artystycznego. Niemalże tak rozpoznawalną jak Tadeusz Kantor. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Edukację artystyczną przerwała II wojna światowa, podczas okupacji uczęszczał do Kunstgewerbeschule. Ostatecznie dyplom krakowskiej uczelni uzyskał w 1946 roku. Od 1954 roku mieszkał w Zakopanem.
Dwa oferowane dzieła pochodzą z 1940 roku i znacznie odbiegają od dojrzałej twórczości Tadeusza Brzozowskiego, który w późniejszym okresie, używając abstrakcyjnej formy, tworzył swobodne często niefiguratywne kompozycje opatrzone humorystycznym czasem groteskowym tytułem jak na przykład prezentowana kompozycja, wykonana tuszem "Illustrissimo Magistro". Od początku lat 70. XX wieku artysta podkreśla materię i intensywną, niekiedy noszącą cechy dramatyzmu, kolorystykę dzieła. W tym czasie kompozycje Tadeusza Brzozowskiego nabierają również charakteru eschatologicznego.
Dwa, niewielkich rozmiarów obrazy, o tematyce pejzażowej powstały w 1940 roku, zapewne podczas studiów w Kunstgewerbeschule. Oleje mogą stanowić klasyczne studia krajobrazu. Zostały zatytułowane "Potok" i "Chmurny dzień" co nasuwa skojarzenia z dziełami Jana Stanisławskiego czy pracami kolorystów krakowskich takich jak Jan Cybis, Zygmunt Waliszewski czy Hanna Rudzka-Cybisowa. Wczesne prace Tadeusza Brzozowskiego stanowią niezwykłą rzadkość na rynku aukcyjnym.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BRZOZOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1918 r we Lwowie, zmarł w 1987 r w Rzymie. Studiował w krakowskiej ASP, w czasie okupacji kontynuował naukę w Kunstgewerbeschule, ostatecznie studia skończył w 1945 r w krakowskiej ASP. W czasie okupacji ściśle współpraca z teatrem konspiracyjnym T. Kantora. Do 1948 r wystawiał z Grupą Młodych Plastyków. W latach 1950-55 nie uczestniczył w oficjalnym życiu artystycznym, zajmował się w tym czasie malowaniem polichromii kościelnych i konserwacją. W 1954 r przeniósł się do Zakopanego, gdzie mieszkał do końca życia. W Zakopanem podjął pracę pedagogiczną w Szkole Kenara - pracował w niej do 1969 r.Członek reaktywowanej w 1957 r Grupy Krakowskiej. W 1959 r w Paryżu związał się z międzynarodowym ruchem "Phases". W latach 1962 - 1979 był pedagogiem w PWSSP w Poznaniu, od 1977 r - profesorem. W latach 1979-81 był profesorem krakowskiej ASP. Początkowo tworzył malarstwo figuratywne, porzucił je na rzecz informel. Zbliżona do abstrakcji twórczość zawierała elementy groteski komentującej i interpretującej rzeczywistość. Mistrzostwo kolorystyczne artysty dawało wielki efekt dekoracyjny jego pracom. W ostatnich latach życia powrócił do sztuki figuratywnej. Sztuka artysty dwukrotnie reprezentowała Polskę na Biennale w Sao Paulo (1959 i 1975) oraz w Wenecji w 1962 r. Wielka wystawa pośmiertna artysty była prezentowana w latach 1997-8 w Muzeum Narodowym w Warszawie, a nastepnie w Zakopanem, Wrocławiu i Krakowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl