Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
DOMINIK Tadeusz | Pejzaż , 1989 r.

Tadeusz DOMINIK (1928-2014)

Pejzaż , 1989 r.

akryl/płótno, 64 x 90 cm
sygnowany l.d.: `Dominik`
opisany na odwrociu: `DOMINIK 1989 | ACRYL 64 x 90 | PEJZAŻ LANDSCAPE`
oraz papierowa nalepka wystawowa z opisem pracy z Vienna Gallery

"O obrazach Tadeusza Dominika powiedziano już niejedno językiem naukowym i poetyckim. Jest to malarstwo nie tylko uznane i cenione, ale także po prostu lubiane, bliskie wielu ludziom. Sztuka ta została uwierzytelniona powagą encyklopedycznych i podręcznikowych klasyfikacji, które jednak zajmują się głównie rodowodami i szufladkowymi podziałami, mało mówiącymi o samych obrazach. Przede wszystkim jest to malarstwo w bardzo specyficzny sposób proste, prostotą osiągalną tylko dzięki głębokim malarskim przeżyciom i przemyśleniom nie tylko przecież formy. Powtarzające się barwne plamy i kształty rozmalowywane za każdym razem inaczej czerpią wciąż z tych samych źródeł materialnego świata natury, kwiatu, owocu. Proste formy wyłaniające się z obrazów Dominika zdają się żyć w trzech sferach: czysto pikturalnej, w wymiarach realnych skojarzeń oraz w przestrzeni całego dotychczasowego malarstwa artysty. To ich istnienie jest więc i ciągłym pulsowaniem i dążeniem do kulminacji, którą staje się na przykład środek cudownej róży i także jedyną w swoim rodzaju wędrówką. W tej ostatniej, trzeciej sferze życia zapisują się przez blisko trzydzieści lat doświadczenia prowadzone przez malarza na barwnej powłoce świata. Są one niewątpliwie bardzo ważną podstawą, gruntem, z którego wyrastają jego obrazy. Sprawdzone są za każdym razem przez samowiedzę malarza, mierzoną napięciem tradycji tego malarstwa, które w dziejach sztuki wychodziło od koloru. W gruncie rzeczy te obrazy jak gdyby zawstydzały próbującego je określić, werbalizować, interpretować. Dzieje się tak dlatego, że chyba to malarstwo nie ulega łatwo słowu, ale także nie wypowiada mu walki, ale swoją bardzo zmysłową obecnością zaprasza nie tylko wrażliwość do współkreacji. To współtworzenie będzie wyrastało ze zgody wyrażanej przez artystę, na wspólne odkrywanie nowego. W ten właśnie sposób spotkanie z malarstwem Tadeusza Dominika staje się niepowtarzalnym i bardzo intymnym doznaniem. Konstytuującą się tu bardzo ważną wartością jest swoiste zaufanie, którego nabiera się do tego malarstwa - nie będzie tu nic nieprawdziwego, ani pustego epatowania wyszukaną formą i kolorem, ale zawsze prosta prawda o tej sztuce brzmiałaby po prostu - pokora wobec natury wyrażana kolorem".
Anna Lewicka, [w:] Tadeusz Dominik. Malarstwo, katalog wystawy, ZPAP Okręg Warszawski, kwiecień 1980

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DOMINIK Tadeusz

Urodził się w Szymanowie. W 1953 ukończył warszawską ASP, na której od 1965 prowadził pracownię malarstwa.. Profesor ASP, wielokrotnie dziekan Wydziału Malarstwa. Studiował u J. Cybisa rozwijając zainteresowanie koloryzmem. Do końca lat 50. tworzył drzeworyty. W połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do informelu. Do lat 70. maluje ekspresyjnie i spontanicznie. Późniejsze obrazy mają bardziej wyraźną, "kontrolowaną" formę. Niezmienną inspiracją była dla artysty natura,jej kolorystyka i bogactwo form. W następnych latach równolegle z malarstwem, uprawiał tkanie gobelinów, zajmował się też ceramiką . Źródłem inspiracji są często mapy, plany miast, fragmenty przypominające graffiti. Uprawia sztukę video. Od polowy lat 90. twórczość Tomasza Dominika wzbogaciła technika komputerowa. W roku 1956 reprezentował polskie malarstwo na Biennale w Wenecji. W 1973 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. W 1979 roku otrzymał tytuł profesora. Tadeusz Dominik był jednym z najbardziej oryginalnych twórców współczesnego malarstwa polskiego i wybitnym kolorystą.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl