Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KANTOR Tadeusz | Bez tytułu, 1948

Tadeusz KANTOR (1915 Wielopole Skrzyńskie - 1990 Kraków)

Bez tytułu, 1948

tempera/płótno, 13x16 cm


Estymacja: 4500 - 5500 zł

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu znajduje się wspaniały wczesny obraz Tadeusza Kantora.... Rzadko się zdarza, by do tak ważnego płótna można pozyskać wierny szkic. W tym wypadku mamy z całkowitym zrealizowaniem postulatu "małe jest wielkie". Szkic artysty stanowi świetny substytut muzealnego dzieła.


Urodził się w 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim k. Tarnowa, zmarł w 1990 roku w Krakowie. Malarz, grafik, scenograf, reżyser. Wykształcony w Krakowie (1934-1939 studiował na ASP malarstwo u Z. Pronaszki, scenografię u K.Frycza), profesor ASP w Krakowie.
Należy do grona najwybitniejszych artystów XX wieku. Już za życia przez jednych uważany był za geniusza, ale przez innych za mistyfikatora, zaledwie zręcznego naśladowcę.
Po wojnie współzałożyciel Grupy Plastyków Nowoczesnych oraz twórca (1956) awangardowego teatru Cricot2. Kolejne etapy poszukiwań artystycznych określał w kolejnych manifestach jako informel (1960), teatr zerowy (1963), teatr wydarzeń (1968), teatr śmierci (1975). Spektakle Kantora - począwszy od Umarłej Klasy (1975) - osiągnęły wymiar arcydzieła. Niezwykła formuła teatru śmierci polegała na stworzeniu plastycznej ilustracji mechanizmów pamięci; montażu sekwencje nierealnych obrazów, strzępów wspomnień, powracających natrętnie scen, absurdalnych sytuacji. Kantor stworzył niezwykle sugestywną przestrzeń, w której mieszali się żywi i umarli, gdzie ujawniały się najwstydliwsze pragnienia, najbardziej okrutne przeżycia.
Był także autorem pierwszych polskich happeningów: Cricotage (1965), List (1967), Panoramiczny happening morski (1967), Lekcja anatomii wg Rembrandta (1969).
W twórczości plastycznej również sytuował się w ścisłej awangardzie - uprawiał malarstwo metaforyczne, taszyzm, dripping, action painting oraz eksperymentował w dziedzinie aranżowania przestrzeni i przechwytywania przez sztukę przedmiotów codziennego użytku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KANTOR Tadeusz

Studiował w krakowskiej ASP w latach 1934-1939 pod kierunkiem K. Frycza. W czasie okupacji założył konspiracyjny teatr, wokół którego koncentrowało się życie artystyczne Krakowa. Teatr ten po wojnie, pod nazwą Cricot 2, kontynuował tradycje teatru plastyków Cricot założonego przez Józefa Jaremę. Współtworzył Grupę Młodych Plastyków - 1945, a następnie drugą Grupę Krakowską - 1957. Współorganizator I Wystawy Sztuki Nowoczesnej - Kraków 1948. Uprawiał malarstwo, był reżyserem teatralnym, scenografem, autorem i organizatorem pierwszych w Polsce happeningów, autorem manifestów artystycznych, otwarty na poszukiwania światowej awangardy artystycznej, pierwszy do twórczej adaptacji i asymilacji jej osiągnięć. Twórczość malarska początkowo utrzymana w tonie figuratywnym, później metaforyczna o oszczędnej kolorystyce, w drugiej połowie lat 50. w nurcie informelu. W latach następnych zaprezentował w krakowskiej galerii Krzysztofory Wystawę Popularną - zbiór setek przedmiotów, dokumentów, rysunków jako środków environment i po części własnego dorobku. Z przedmiotów tworzył asamblaże i ambalaże. W latach 70. i 80. kompozycje malarskie /cykle/ mają ścisły związek z teatralną twórczością artysty - seria kompozycji Umarła klasa pod tytułem tożsamym z nazwą spektaklu teatralnego. Do malarstwa powrócił pod koniec życia, kompozycje z samotną, wyeksponowaną jednostką uchwyconą w pozie gestu. Artysta wybitny, zaliczany przez krytykę światową do współtwórców sztuki XX wieku.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl