Egzemplarz nr 12 asamblaż/płótno, 120 x 110 cm na odwrociu kopia naklejki wystawowej Galerii Folsal z 1970 r.
Obiekt po całkowitej renowacji - odtworzeniu stanu pierwotnego, sprzed interwencji z 1971. Dokonano wymiary zniszczonego podobrazia wraz z blejtramem, które nie mogło być już nośnikiem dla asamblażu. Scalono kolorystykę całości.
Wystawiany: - 1970, Galeria Foksal, Warszawa - 1971, Galeria Foksal, Warszawa
Pochodzenie: - pierwszy nabywca
Literatura: W załączeniu dokumentacja ekspozycji pracy na pierwszej i drugiej wystawie Multipart-u w galerii Foksal w 1970 r. i 1971 r. wraz z oryginalnym dokumentem zakupu obiektu przez "kolekcjonera".
Estymacja: 160 000 - 190 000 zł
Prezentowany egzemplarz wywodzi się bezpośrednio od pierwszego nabywcy pracy, który zakupił go od Kantora w 1970.. Praca prezentowana była także na drugiej wystawie w 1971 już z interwencją właściciela. Zachowały się wzmianki prasowe dokładnie o tej pracy i o interwencji dokonanej przez nabywcę oraz zdjęcia ekspozycji z widocznym obrazem.
Studiował w krakowskiej ASP w latach 1934-1939 pod kierunkiem K. Frycza. W czasie okupacji założył konspiracyjny teatr, wokół którego koncentrowało się życie artystyczne Krakowa. Teatr ten po wojnie, pod nazwą Cricot 2, kontynuował tradycje teatru plastyków Cricot założonego przez Józefa Jaremę. Współtworzył Grupę Młodych Plastyków - 1945, a następnie drugą Grupę Krakowską - 1957. Współorganizator I Wystawy Sztuki Nowoczesnej - Kraków 1948. Uprawiał malarstwo, był reżyserem teatralnym, scenografem, autorem i organizatorem pierwszych w Polsce happeningów, autorem manifestów artystycznych, otwarty na poszukiwania światowej awangardy artystycznej, pierwszy do twórczej adaptacji i asymilacji jej osiągnięć. Twórczość malarska początkowo utrzymana w tonie figuratywnym, później metaforyczna o oszczędnej kolorystyce, w drugiej połowie lat 50. w nurcie informelu. W latach następnych zaprezentował w krakowskiej galerii Krzysztofory Wystawę Popularną - zbiór setek przedmiotów, dokumentów, rysunków jako środków environment i po części własnego dorobku. Z przedmiotów tworzył asamblaże i ambalaże. W latach 70. i 80. kompozycje malarskie /cykle/ mają ścisły związek z teatralną twórczością artysty - seria kompozycji Umarła klasa pod tytułem tożsamym z nazwą spektaklu teatralnego. Do malarstwa powrócił pod koniec życia, kompozycje z samotną, wyeksponowaną jednostką uchwyconą w pozie gestu. Artysta wybitny, zaliczany przez krytykę światową do współtwórców sztuki XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl