akwarela, tusz, gwasz, sepia, papier 37,5 x 53 cm sygn. p.d. Tade / Makowski
Według ekspertyzy Barbary Brus Malinowskiej z 2000 roku "...akwarela "Dzieci z psem" jest oryginalną pracą Tadeusza Makowskiego, wykonaną około 1929 1930. Powstała więc w późnym okresie twórczości artysty (1928-1932), w którym Makowski wykształcił swój własny styl łączący echa kubizmu, fascynację sztuką ludową i malarstwem artystów naiwnych z wpływami holenderskiego ekspresjonizmu. Ulubionymi bohaterami malarza były dzieci (bawiące się w teatr, improwizujące święta, maskarady, pochody z lampionami), ujmowane zazwyczaj w większych grupach, kształtowane jak drewniane marionetki o cylindrycznych korpusach, okrągłych głowach, z oczami jak guziki, noszące szpiczaste czapeczki. Rekwizytami były najczęściej lampiony, kwiaty, klatki z ptakami i inne zwierzęta. Ustawione na wprost widza jak na scenie, ujęte do kolan, umieszczone w nieokreślonej przestrzeni, oświetlonej promieniem słońca lub światłem lampionów. W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie znajduje się większość spuścizny artystycznej Makowskiego, można odnaleźć liczne jego rysunki i akwarele, wykazujące analogie z przedmiotem ekspertyzy zarówno w temacie, użytych rekwizytach i postaci psa, jak i w sposobie ekspresji plastycznej i techniki wykonania." Obraz posiada również opinię Adama Konopackiego.
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl