piórko, tusz, akwarela, papier 22,5 x 32 cm (w świetle passe-partout) sygn. p.d.: Tade/Makowski
Według opinii Adama Konopackiego z 2002 roku " ...obraz powstał zapewne w 1929. O autorstwie Makowskiego świadczy stylistyka obrazu i jego wszelkie cechy formalne oraz pogodny wyraz i lekko humorystyczny nastrój. Godne wskazania jest świadome uproszczenie form, mistrzowskie operowanie światłem i barwą odznaczające się prostotą, celnością użycia i znakomitą sugestywnością w budowaniu brył a także charakterystycznie dla niektórych prac Makowskiego swobodne posługiwanie się zamaszystą kreską, kreśloną piórkiem i tuszem, w tle sceny. Analogii do omawianej pracy dostarczają obrazy "Przebrane dzieci" 1929, "Półpostacie" 1929, "Maski", 1929. W obrazach tych pojawiają się podobne kubistyczne formy postaci, ich ubrania, kształty nosów. W "Półpostaciach" wśród przebierańców postać diabła ma tors w kształcie serca. W latach 1929-30 Makowski tworzy liczne kompozycje olejne, akwarelowe, rysunkowe, które określane są jako warianty maskarady. Należą one do dojrzałej i artystycznie wysublimowanej fazy twórczości Makowskiego. Obraz jest autentyczną pracą Tadeusza Makowskiego".
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl