Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MAKOWSKI Tadeusz | Bon jour Berthe - Autoportret artysty, 1919 r.

Tadeusz MAKOWSKI (1882 Oświęcim -1932 Paryż)

Bon jour Berthe - Autoportret artysty, 1919 r.

tusz/papier, 22,3 x 16,8 cm (w świetle passe-partout)
opisany u dołu: 'Bon jour Berthe - | Tiens Voilà Monsieur | Makowski | Dame - oui'
na odwrociu list artysty do Marii Mickiewiczówny z Espaly, datowany na 4 października 1919 roku: 'Już niedługo zadzwoni Makowski | na Guénégaud aby uścisnąć | rękę drogiej Damie Maryni i | żłożyć ukłony Zacnym Rodzicom. | Jeszcze ósm, może dziesięć dni, | które prędko zlecą na suszeniu | obrazków i pakowaniu rzeczy - | a potem całodzienna podróż. | Może ostatnie dni będą piękniejsze | i bez deszczu. | Mimo tęksknoty za Paryżem żal | trochę opuszczać ten kraj | spokojny i wieś pełna uroku. | Może dlatego, że czasem w miejsce | kamiennych domów - drewniane widać szałasy i słychać wesołą piosenkę | 'Hej w góry, w góry, jadą Mazury' | Do prędkiego więc już zobaczenia | się - a tymczasem serdeczne uściski | dłoni i ucałowania rąk drogim | Rodzicom od dobrego | i oddanego sercem przyjaciela'

POCHODZENIE:
- zakup od Tadeusza Rudnickiego, marszanda i kolekcjonera, Paryż
- kolekcja prof. Władysławy Jaworskiej (1910-2009)
- kolekcja prywatna, Polska

Tadeusz Makowski, osiadły na stałe w Paryżu, był artystą, któremu inspiracji w dużej mierze dostarczały podróże. Malarz, organizując wyprawy do Bretanii, Normandii czy Owernii, sycił się klimatem prowincjonalnej Francji, jej pejzażem i skromnym życiem wiedzionym przez mieszkańców odwiedzanych miejscowości. Przebywając na "wakacjach", prowadził dziennik oraz ożywioną korespondencję z przyjaciółmi w Paryżu. Domem, który często odwiedzał w stolicy, był salon Władysława Mickiewicza, syna poety i kustosza Biblioteki Polskiej w Paryżu. Zarówno Władysław, jak i jego córka Maria tworzyli w swoim domu przystań dla polskich artystów i intelektualistów zamieszkałych nad Sekwaną. Dom, mieszczący się przy Rue Guénégaud, gościł, już przed wojną, m.in. Marcina Samlickiego, Zygmunta Zaleskiego, Władysława Ślewińskiego czy Wlastimila Hofmana. Makowski utrzymywał bliskie stosunki z Marią Mickiewiczówną. Zachowało się ponad 100 listów i pocztówek, często ilustrowanych przez artystę w tekście. Do takich należy prezentowany na aukcji humorystyczny rysunek "Bon jour Berthe - Autoportret artysty".

Tadeusz Makowski jest jednym z najwybitniejszych artstów polskich 1 połowy XX wieku. Był malarzem, grafikiem i rysownikiem. W latach 1903-08 uczył się w Akademii krakowskiej u Józefa Unierzyskiego, Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego; jednocześnie studiował filologię na Uniwersytecie Jagiellońskiem. W roku 1908, przez Monachium, wyjechał do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe. Stamtąd wyjeżdżał na letnie sezony do Bretanii, Owerni oraz na południe Francji. Odbył też podróż artystyczną do Holandii i Belgii (1921). W Paryżu przyjaźnił się z wieloma znakomitymi malarzami, pisarzami oraz marszandami. Utrzymywał żywe kontakty z artystami polskimi przebywającymi we Francji i był prezesem paryskiego "Towarzystwa Artystów Polskich". Swoje prace wystawiał w kraju - w Krakowie i Warszawie (od 1907) i Lwowie (1910) oraz za granicą: w Paryżu, Barcelonie, Wiedniu, Budapeszcie i Amsterdamie. Malował kompozycje figuralne, pejzaże, martwe natury i portrety, zwłaszcza dzieci. Eksperymentując z malarstwem kubistycznym wypracował swój indywidualny styl. Formą, kolorem i światłem, a także pewną deformacją budował pełne liryzmu choć czasami nie pozbawione pewnej ironii czy drwiny kompozycje malarskie.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl