Czworo dzieci z lampionami (Quatre enfants avec les lanterns), 1931
akwarela, papier; 29,5 x 33,3 cm; sygn. p. d.: T. Makowski/ 1931 Autentyczność obrazu potwierdzona przez Barbarę Brus-Malinowską
Akwarela "Czworo dzieci z lampionami" - przedmiot niniejszej opinii - znakomicie reprezentuje zarówno tematykę, jak i dojrzały styl malarski Makowskiego, zarówno w podjętym temacie, kompozycji, sposobie malowania i rysowania, technice oraz czasie wykonania. [...] makowski w tych kompozycjach posługuje się głównie akwarelą, tworzącą dosyć duże plamy "rozlanej" farby, ale też cienkim pędzelkiem i piórem, kreśląc precyzyjne, czarne kontury zarysów silnie zgeometryzowanych postaci, ograniczając je do kuli, walca czy stożka. Charakterystyczne też dla później twórczości artysty są sposoby wizualizacji dziecięcych twarzy i jej fragmentów: nosa, oczu czy ust - zawsze uśmiechniętych i nawiązujących - jak w prawdziwym teatrze - kontakt z widzem. Cztery dziecięce postaci z omawianej tu pracy zamiast oczu mają duże, czarne kropki. Nie są one tylko "martwą" czarną plamką: wszystkie spoglądają na widza - odbiorcę. Makowski potrzebował prawie trzydziestu lat malarskich doświadczeń, aby osiągnąć ten efekt." (z ekspertyzy p. Barbary Brus-Malinowskiej z 24 lutego 2016 r.)
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl