Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MAKOWSKI Tadeusz | Kominek, 1930

Tadeusz MAKOWSKI (1882 Oświęcim -1932 Paryż)

Kominek, 1930

olej, płótno, 65 x 81 cm,
sygn.p.d.:
Tadé Makowski/930, na odwrociu: po lewej ozdobna sygnatura Tadé Makowski, po prawej La Cheminée/1930/Paris.

Elie-Joseph Bios naczelny redaktor dziennika "Petit Parisien" posiadał 5 obrazów T. Makowskiego, w tym prezentowany obraz. Po drugiej wojnie światowej jego kolekcja uległa rozproszeniu. Dwa obrazy T. Makowskiego z jego kolekcji trafiły do polskich muzeów. Niestety nie był znany los "Kominka". Wiadomo jedynie, że analogiczna kompozycja przedstawiająca oberżystę Paula Roux, znajdowała się w oberży Colombe d`Or w St.-Paul-de-Vence, datowana podobnie1930.
Obraz "Kominek" jest również portretem Paula Roux. Tym razem jednak ukryty w głębi kominka dogląda paleniska. Pierwszy plan wypełniają rozbawione dzieci, najważniejsi bohaterowie obrazów Makowskiego. Cała kompozycja jest niezwykle rozbudowana. Wiele w niej aluzji, anegdoty i tajemniczych symboli. Fakt odnalezienia obrazu ma wielkie znaczenie dla badań nad życiem i twórczością Tadeusza Makowskiego.

Literatura: "Tadeusz Makowski. Życie i Twórczość". Władysława Jaworska. PAN, 1964,
Kat. 580, s. 362.
Pochodzenie: Kolekcja Elie J. Bois, Paryż
Do tej pory miejsce przechowywania było nieznane.

Porównywany obraz:
Oberżysta przy kominie. Portret Paula Roux. 1930
Olej, płótno, sygn. P.d.: Tadé Makowski pinx.1930
Obraz jest własnością oberży Colombe d`Or w St.-Paul-de-Vence.
Był reprodukowany w formie karty pocztowej "Tadeusz Makowski. Życie i Twórczość". Władysława Jaworska. PAN, 1964, kat. 571, s.361, il.165.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl