Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MAKOWSKI Tadeusz | Króliki, (Lapins) 1928

Tadeusz MAKOWSKI (1882 Oświęcim -1932 Paryż)

Króliki, (Lapins) 1928

olej, płótno, 33 x 55
sygn. p. d.: T. Makowski; na rewersie napis: Tadé Makowski / Lapins / Paris., oraz naklejka z nazwiskiem kolekcjonera: "Ciechanowiecki"

W czasie wakacji 1926-1927 Makowski wyjeżdża do Breuilpont, do małej miejscowości w departamencie Eure. Tu właśnie maluje szereg pejzaży o ograniczonej, zgrzebnej jakby gamie barwnej zdominowanej przez złociste brązy i srebrzyste szarości. Powstają obrazy miasteczka i jego okolic, ascetyczne i nierealnie rozświetlone. W podobnym nastroju utrzymane są pejzaże przyzagrodowe przedstawiające najbliższe otoczenie drewnianego domku zwanego chatą drwala. Kawałki porąbanego drewna, uschnięte krzewy, koślawe budki królicze, porozrzucane wiechcie słomy zmieniają się w obrazach Makowskiego w wypełnione rozproszonym światłem enklawy. Tematem prezentowanego obrazu jest fragment wiejskiej zagrody i kilka króliczych klatek strzeżonych przez psy. Ten skromny motyw, utrzymany w wąskiej gamie brązów i błękitów nabiera w interpretacji artysty wymiaru lirycznej opowieści o zapomnianym miejscu emanującym spokój i ciepło harmonijnej koegzystencji. Jak twierdzi w ekspertyzie obrazu prof. W. Jaworska: "motyw klatek króliczych powtarza się kilkukrotnie w obrazach artysty ok. 1927-1928. po jego wakacyjnym pobycie w Breuilpont, między innymi "Fleurs en plein air" ("Pejzaż przy zagrodzie") z dawnej kolekcji Rozalii Hammer (kat. 459 il. 3) [repr. w monografii "Tadeusz Makowski. Polski malarz w Paryżu, Wrocław 1976, il. 38], "Niches a lapins" ("Klatki królicze) z kolekcji W. Fibaka, kat. wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, s. 123, il. 23. Omawiany obraz pochodzi ze zbiorów siostry Makowskiego, Karoliny Niedzielowej i jej córki Janiny Adamkowej w Krakowie". Kat. 465."

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl