Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MAKOWSKI Tadeusz | MAŁY KRÓLIK, 1931 r.

Tadeusz MAKOWSKI (1882 Oświęcim -1932 Paryż)

MAŁY KRÓLIK, 1931 r.

Olej, płótno 16,5 x 21,5 cm
Obraz nie sygnowany. Na odwrocie napis czarnym atramentem: obraz T. Makowski - p.t. Zając (Le Lapin) 1931 jest reprodukowany | w katalogu Tadé Makowski par Louis Léon Martin- Paris 1935. | Katalog ten znajduje się w Bibliotece P.A.N. Instytut Sztuki, str.II. 21. 893.

Tadeusz Makowski studiował w Krakowie na UJ oraz na Akademii Sztuk Pięknych (1903-08 u J. Unierzyskiego, J. Stanisławskiegoi J. Mehoffera). Wyjeżdżał potem do Włoch (1907, 1908), krótko do Monachium (na przełomie 1908/09), skąd udał się do Paryża. W stolicy Francji osiadł na stałe. Wakacje spędzał w różnych regionach Francji, m.in. w Doëlan w Bretanii u W. Ślewińskiego. W Paryżu obracał się w kręgach awangardowych malarzy "kubistów z Montparnasse`u", m.in. H. Le Fauconniera, F. Légera, A. Archipenki, P. Mondriana. Makowski malował pejzaże, martwe natury, zwłaszcza interesowały go portrety i zabawy dzieci. Zajmował się także litografią i drzeworytami. Styl jego malarstwa ukształtował się w kręgu współczesnego kubizmu francuskiego, widoczna jest w nim fascynacja obrazami P. Breughla, Rembrandta van Rijn.
Prezentowany obraz, pod tytułem Le Lapin (Królik, choć wydaje się, że przedstawione zwierzątko to raczej zajączek) jest reprodukowany w katalogu pośmiertnym artysty: Louis Léon Martin, Tadé Makowski 1882-1932, Paris 1935, s. 19. Artystę łączyła przyjaźń z krytykiem i jego rodziną, przyjaźń datująca się od 1928r.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl