olej, sklejka; 48 x 57 cm; sygn. p. d.: T. Makowski Obraz posiada również potwierdzenie autentyczności w analizie konserwatorskiej Dariusza Markowskiego z dnia 20.09.2009
(...) jak wiadomo, renomę jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku zyskał Tadeusz Makowski dzięki swojemu indywidualnemu stylowi z charakterystyczną transpozycją formy, światła i koloru. Zdefiniował go ostatecznie po 1927 roku, w ostatnim okresie swojego życia. Przedtem jego twórczość przechodziła wiele faz rozwojowych , artysta korzystał twórczo z różnorakich źródeł inspiracji, zarówno z tradycji dawnych mistrzów, jak i tendencji sztuki współczesnej. Toteż jego malarstwo jest zróżnicowane formalnie, a także wielowątkowe. W dorobku artysty spotkać można więc całkowicie odmienne stylistycznie i diametralnie różne tematycznie obrazy, dlatego też nie zawsze , do poszczególnych jego prac można wskazać kompletny materiał porównawczy w postaci analogicznych rozwiązań. Opiniowana praca, jak sam tytuł wskazuje -Pejzaż wiejski- reprezentuje tematykę krajobrazową, która niezależnie od zainteresowań formalnych i sposobu obrazowania była jednym z głównych nurtów twórczości Makowskiego. Obok reprezentacyjnych kompozycji, często z motywami figuratywnymi, wykonał on wiele kameralnych pejzaży. Jeden z liczniejszych tego typów zespołów tworzą szkice i studia domów, zagród, zabudowań gospodarczych. Specyficzny charakter tego rodzaju prac artysty znakomicie określił prof. Władysława Jaworska, najwybitniejsza badaczka twórczości Makowskiego w publikacji " Tadeusz Makowski. Życie i twórczość", Wrocław 1964: " W podobnym charakterze utrzymanych jest kilkanaście pejzaży "przyzagrodowych", w których artysta starać się zgłębić formy jednego , dwóch lub więcej domów obok siebie i wydobyć pogodną atmosferę ludzkiego bytowania w bliskim kontakcie z naturą." (s.182 i 184). "Obok doświadczeń (...) o charakterze trwalszym obserwujemy u Makowskiego również eksperymenty krótkotrwałe, które zjawiają się i znikają, rzec by można bez konsekwencji. W mnogości doświadczeń (...) zwraca np. uwagę kilka obrazów, które ze względu na zaskakującą odrębność techniki malarskiej układają się w oddzielny zespół. Technika ta polega na krótkim, rwanym, graficznym uderzaniu pędzla - sui generis pointylizmie, z uwzględnieniem kontrastowania kolorystycznego kładzionych obok siebie " przecinków". Tę "pierzastą" technikę obserwujemy u artystów na kilku przykładach ok. 1921 r. (...)." (s.134-135) Fragment ekspertyzy Elżbiety Zawistowskiej z dnia 24.11.2009.
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl