Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MAKOWSKI Tadeusz | Pracownia (L'Atelier), 1929

Tadeusz MAKOWSKI (1882 Oświęcim -1932 Paryż)

Pracownia (L'Atelier), 1929

olej, płótno, 54,5 x 65,5 cm,
sygn. p.d. Tadé/ Makowski/ 29,
sygn.na odwrocie z lewej sygnatura ozdobna: Tadé/ MAK/ OW/ SK/I; z prawej strony napis: L'atelier./ 1929./Paris.

Na krośnie nalepki:
JEAN ARON/ 6 RUE DE MIROMESNIL/ PARIS VIII
Tadeusz MAKOWSKI (1882-1932)/ L'atelier, Paris, 1929/ Huile sur toile signée, datée, située, en bas à droite/ contresignée, datée et titrée au dos/ Eclats/ 54 x 65 cm
MINIGARDE/ No CONTRAT: OA4661/ No TITRE: Z/ Crédit Municipal de Paris/ 22. RUE DES BLANCS-MANTEAUX-75181 PARIS CEDEX 04/ TÉL 01 44616515 – FAX: 01 44616532.

Pochodzenie:
Jean Aron, Paryż
Boscher Studer Fromentin, Drouot Richelieu – 22 czerwca 2007 poz.30

Obraz opisany: Władysława Jaworska, Tadeusz Makowski. Życie i twórczość; katalog obrazów olejnych, Wrocław – Warszawa – Kraków, Wydawnictwo PAN 1964, poz. 526, str. 356.
Obraz posiada ekspertyzy Elżbiety Zawistowskiej i Adama Konopackiego.

Tadeusz Makowski to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Artysta na przełomie 1908 i 1909 r. wyjechał do Paryża, gdzie pozostał do końca życia. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu. Brał udział w Salonach paryskich: Niezależnych, Tuileries, Jesiennym i De L'Oeuvre Unique. Rok 1928 stanowił istotną cezurę w twórczości artysty. Skrystalizował się wówczas jego indywidualny styl obrazowania, niepowtarzalny w kontekście sztuki europejskiej. wykształcił wtedy własny, charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny styl łączący echa kubizmu, fascynację sztuką ludową i malarstwa artystów naiwnych. W latach 1929 - 30 Makowski tworzył liczne kompozycje olejne, akwarelowe, rysunkowe z przedstawieniami dzieci. Należą one do dojrzałej i artystycznie wysublimowanej fazy twórczości Makowskiego, w której artysta uprościł kształty, sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków, liniom nadał moc i wyrazistość. Z tego właśnie okresu pochodzi oferowany obraz.
Na odwrocie obrazu znajduje się nalepka: JEAN ARON/ 6 RUE DE MIROMESNIL/ PARIS VIII, która odnosi się do postaci Jean Aron, paryskiego marszanda, który promował sztukę Tadeusza Makowskiego we Francji. O jego niezwykłej opiece pisze sam artysta w swoim pamiętniku z 1929 r.: "Rok ten zbliżył mnie również z panem Aronem. Pan Jean Aron ma lat dwadzieścia osiem, młody ten entuzjasta jest także właścicielem galerii obrazów przy ul. Miromesnil, nr 6. Okazuje mi wiele przyjaznych uczuć, co nie przeszkadza zupełnie układajacym się między nami stosunkom handlowym. Związany ze mną od kilku miesięcy umową - pozostaje w stosunku do moich obrazów niezmienny".
Władysława Jaworska w katalogu prac olejnych w książce "Tadeusz Makowski. Życie i twórczość (Wrocław 1964) potwierdza, że niektóre obrazy Makowskiego pierwotnie były własnością Jeana Arona, w tym oferowany obraz "Pracownia (L'atelier)".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl