olej, płótno dublowane; 81,5 x 100 cm;
sygn. i dat. l. d.: Tade Makowski 1923;
na odwrocie nalepka wystawowa
Obraz wystawiany (wybór):
Galerie B. Weill, 1e`re exposition du Groupe Dubreuil, Gromaire, Makowski, Pascin, Per Krohg, Paris 1923;
Galerie B. Weill, Tade Makowski, peintures et dessins, Paris 1927, nr 4 (Enfants devant la cage; dat. omyłkowo 1920);
Galerie Jeanne Castel, Exposition de quelques ouvres de Tade Makowski, Paris 1935, nr 20 (Les Enfants a` la cage)
Lit. (wybór):
Juliusz Starzyński, Malarstwo Tadeusza Makowskiego [w:] Tadeusz Makowski. 1882-1932, Państwowy Instytut Sztuki, Warszawa 1957, tu obraz wzmiankowany na str. 71;
Władysława Jaworska, Tadeusz Makowski. Życie i twórczość, Wrocław-Warszawa-Kraków 1964 - tu informacja o pochodzeniu obrazu z paryskiej kolekcji M. Girardin`a oraz bibliografia pracy;
Władysława Jaworska, Tadeusz Makowski, polski malarz w Paryżu, Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk, 1976;
Władysława Jaworska, Tadeusz Makowski, Kraków - Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński - 1999, s. 68, il. barwna
"Obecna w każdym odcieniu i szczególe na wskroś liryczna osobowość malarza con amore czującego intymny świat dziecka - przezwycięża wszelkie niebezpieczeństwa stylizacji. Artyście towarzyszy rzadko spotykany sukces połączenia wyrafinowanej, świadomie prowadzonej gry form z uczuleniem i naiwnością przypominającą niemalże sztukę ludową i prymitywną. Cechy te dalej rozwinięte znajdziemy w obrazie Dziewczynka sięgająca po gniazdko na drzewie z 1923 r. oraz w innym obrazie z tegoż roku Trzy dziewczynki przed klatką z ptaszkiem. Ten ostatni pokazany w 1923 r. na pierwszej wystawie urządzonej wspólnie z grupą czterech przyjaciół (Dubreuil, Gromaire, Pascin, Per Krohg) zwrócił uwagę swą oryginalnością. Bardziej swobodny od innych i reasumuje ostatnie wszystkie moje próby - pisał o tym obrazie san Makowski." (J. Starzyński) "Klatka z kanarkiem jest motywem, który już od dwóch lat [w stosunku do obrazu Kapela dziecięca powstawała w 1922, a została wykończona wiosna 1923] interesował artystę, żeby tylko wymienić szkic olejny z 1920 r.: Dziewczynka i ptak. Zanim artysta ten motyw włączył do Kapeli dziecięcej, maluje Dzieci przed klatką z ptaszkami, Klatkę z kanarkiem oddzielnie, w kompozycji Dziewczynki z kanarkiem czy wreszcie w obrazie Dwie dziewczynki przed klatką z kanarkiem. Również i w późniejszych obrazach ulubiony motyw będzie się pojawiał jeszcze wiele razy w różnych nawrotach i wariantach aż do ostatnich lat życia artysty. Można by z łatwością wymienić około 20 kompozycji Makowskiego opartych na motywie klatki z ptakiem" (Władysława Jaworska)
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl