olej, płótno naklejone na tekturę, 32 x 32 sygn. l. d.: T. Makowski; na rewersie naklejka z nazwiskiem kolekcjonera: "Ciechanowiecki"
Ta wczesna praca Makowskiego odsyła nas do pierwszej fazy twórczości artysty kiedy to zafascynowany był malarstwem swego mistrza Jana Stanisławskiego, a tym samym malowaniem gęstymi impastami i stosowaniem wyrazistej faktury. W kompozycji czytelne jest również młodopolskie w proweniencji zauroczenie wiejskim czy małomiasteczkowym obrzędem, podpatrzenie niepowtarzalnego nastroju zdarzenia rozgrywającego się w zapadającym nad miasteczkiem zmierzchu. Obraz przedstawia wesele, prawdopodobnie żydowskie. Zgromadzone pod ścianami domów gromady weselnych gości obserwują pannę młodą w białej, ślubnej sukni prowadzoną przez drużbów. Ujęta z podwyższonego punktu obserwacji scena pozwala rozszerzyć kadr kompozycji na dachy miasteczka i daleki horyzont. Dekoratywny sposób traktowania postaci oraz kładzenie farby charakterystycznymi, pionowymi uderzeniami pędzla pozwala datować pracę na pierwszą dekadę stulecia. Natomiast jej nostalgiczny ton przywodzi na myśl wczesne prace Edwarda Muncha. Obraz posiada ekspertyzę prof. Władysławy Jaworskiej i publikowany jest w monografii "Tadeusz Makowski. Życie i twórczość" (Wrocław-Warszawa 1964) jako pozycja katalogowa 50.
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl