Obraz pochodzi ze zbiorów historyka sztuki, Jerzego Sienkiewicza. Był reprodukowany w: Louis Leon-Martin, Tade Makowski 1882-1932, Paris 1935, s. 19.
Obraz powstał w ostatnim okresie twórczości artysty, kiedy jego dzieła generalnie cechowało "maksymalne uproszczenie kształtów sprowadzonych do niemal abstrakcyjnych form, grubo okonturowanych, wypełnionych żywą materią plamy. Tak krańcowemu rozwiązaniu towarzyszyły studia natury malowane realistycznie, z dbałością o szczegół: Króliki, sygn., Sąd drzewa, Wiadra (wszystkie ok. 1932, MNW)" Oferowany obraz należy właśnie do tych nielicznych w twórczości Makowskiego dzieł pozostających na pozycji skrajnej wobec tendencji do abstrakcji; na pozycji, w której artysta wyrażał swoje przywiązanie do spraw warsztatowych i upodobanie do studiowania natury.
MAKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1882 r w Oświęcimiu, zmarł w 1932 r w Paryżu. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera i J. Stanisławskiego. Od 1908 r na stałe w Paryżu. Uprawiał malarstwo sztalugowe, rysunek , akwarelę i techniki graficzne. Od kubistów przejął zgeometryzowaną formę i zwartą konstrukcję obrazu. Ulegał wpływom impresjonistów, ostatecznie, pod koniec lat 20-tych wypracował własny styl, maksymalnie uprościł kształty sprowadzając je do trójkątów, walców i stożków. Stworzył świat groteskowej egzystencji wypełniony dziećmi-pierrotami, półludźmi - marionetkami, kukiełkami. Statyczne, zastygłe w bezruchu sylwetki zapełniają tajemniczą scenę, na której niewątpliwie rozgrywa, lub rozegra się dramat. Artysta wielokrotnie wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki na świecie. Przez krytykę zaliczany do najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl