Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MARKIEWICZ Tadeusz | Tryptyk I, 1973 r.

Tadeusz MARKIEWICZ (ur. 1936, Jeziorak k. Kielc)

Tryptyk I, 1973 r.

płótno, 93 x 75 cm
opisany na naklejce na ramie: 'TRYPTYK I'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'TADEUSZ MARKIEWICZ | "TRYPTYK" | 134 X 93 | technika mieszana 1973 r.'

LITERATURA:
- Tadeusz Markiewicz, Rzeźba i Obrazy, red. Waldemar Sołonowicz, Związek Polskich Artystów Plastyków, WDA -Żerań, s. nlb. (il.)

Tadeusz Markiewicz nawiązuje w swych pracach do wątków biblijnych oraz religijnych. Jak opowiada o swojej twórczości sam artysta: "Według mnie moja twórczość wynika z moich przemyśleń nad nowymi kierunkami w sztuce i potrzeby doskonalenia syntezy wynikającej z takich kierunków, jak symbolizm, surrealizm i kubizm. Te trzy kierunki oddziaływały na mnie najsilniej. Trzeba przy tym pamiętać, że początki mojej twórczości wynikają z wszechobecności w moim życiu sztuki ludowej. (…) Trudno mi sprecyzować i słowami wyrazić moje przemyślenia, których nie staram się wyrazić słowami, lecz dosłownie - rękami. Moje prace mają wyrażać pękanie skorupy, z której wydobywają się kształty ludzkie, a przy tym zdaję sobie sprawę z tajemnicy istnienia. Ciągle poszukuję nowych środków wyrazu" (Zygmunt Trziszka, tekst towarzyszący wystawie "Wystawa Malarstwa i Rzeźby" podczas Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, Warszawa 1993, s. nlb.).
W swojej sztuce artysta sięga po wzorce archetypowe, przez co widoczne są w jego pracach uproszczenia oraz synteza. W początkowej fazie twórczości rzeźbiarz zwrócił się w stronę drewna jako materiału rzeźbiarskiego. Powstające w tym okresie prace utrzymane były w nurcie prymitywizmu. Dopiero później Markiewicz rozpoczął eksperymenty z kamieniem, za sprawą pobytu w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kolejny etap to twórczość w metalu, jednak w tym czasie rzeźbiarz rozpoczął okres łączenia różnych materiałów w obrębie jednej pracy. Autor brał udział w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest autorem m.in. pomnika upamiętniającego miejsce straceń w latach 1944-1945 w Hajnówce.

Tadeusz Markiewicz studiował w latach 1959-65 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom na Wydziale Rzeźby obronił w 1965 roku w pracowni F. Strynkiewicza. Zajmował się rzeźbą monumentalną i kameralną w drewnie oraz ceramice. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych m.in. na I Ogólnopolskiej wystawie Rzeźby Młodych w 1966 r. w Krakowie, w 1967 r. na V Biennale Młodych w Paryżu, w 1972 r. w BWA w Sopocie. Jest autorem pomnika Rozstrzelanych w 1944 r. w Hajnówce, pomnika Trzech Orłów w Białowieży, Matki Polki w Łodzi.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MARKIEWICZ Tadeusz

Tadeusz Markiewicz studiował w latach 1959-65 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom na Wydziale Rzeźby obronił w 1965 roku w pracowni F. Strynkiewicza. Zajmował się rzeźbą monumentalną i kameralną w drewnie oraz ceramice. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych m.in. na I Ogólnopolskiej wystawie Rzeźby Młodych w 1966 r. w Krakowie, w 1967 r. na V Biennale Młodych w Paryżu, w 1972 r. w BWA w Sopocie. Jest autorem pomnika Rozstrzelanych w 1944 r. w Hajnówce, pomnika Trzech Orłów w Białowieży, Matki Polki w Łodzi.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl