Obraz został namalowany pomiędzy 1958 a 1962 rokiem. Jest to ulubiony typ kompozycji artysty - owal, nawiązujący do kubistycznych martwych natur oraz do sztuki prymitywnej. Uproszczony pejzaż widziany z lotu ptaka nawiązuje stylistyką do słynnych obrazów "wiślanych" i wpisuje się w najbardziej charakterystyczny dla Potworowskiego cykl. Jest to reakcja na Polski krajobraz, który po powrocie z Anglii był najsilniejszą inspiracją artysty. Malarz tak opisuje swoje zmagania z krajobrazem: "(...) Pejzaż środka, leniwy i monotonny jak rozlewisko błotnistej, szerokiej rzeki...muszę chodzić po kilkanaście kilometrów, żeby choć kawałek tego kraju zobaczyć jak jakąś całość, z głową. i ogonem (...)"
Potworowski tuż po namalowaniu obrazu, podarował go swojemu przyjacielowi, artyście Stanisławowi Borysowskiemu. Przez lata był w posiadaniu rodziny. W ostatnim czasie był zdeponowany w Kurii Biskupiej w Toruniu. W 2007 nastąpiło wycofanie depozytu. Dzięki temu, ten wybitny, dotąd nieznany obraz może być po latach pokazany szerokiej publiczności.
Jeszcze nie zdarzyło się, by tej klasy dzieło Potworowskiego pojawiło się na rynku aukcyjnym w Polsce. Jest to wyjątkowe wydarzenie na rynku sztuki. Dokumentacja dotycząca pochodzenia obrazu, ekspertyza, oraz pozytywna opinia zarówno syna, jak i żony Piotra Potworowskiego, znajduje się w dyspozycji Domu Aukcyjnego Rempex.
Urodził się w 1898 r w Warszawie, zmarł w 1962 tamże. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. Wraz ze swoim mistrzem i grupą tworzącą Komitet Paryski w 1924 r wyjechał do Paryża, do kraju wrócił w 1933 r. W czsie wojny przedostał się do Szwecji, a stąd w 1943 r do Anglii. ty też miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w 1946 r w londyńskiej Redfern Gallery. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii - do 1958 r prowadził działalność dydaktyczna i artystyczną. Po powrocie do Polski otrzymał profesurę w PWSSP w Gdańsku i Poznaniu. Uprawiał głównie malarstwo, przeszedł stopniowo od malarstwa przedstawieniowego do abstrakcji, zachowując istotę polskiego koloryzmu. Twórczość powojenna artysty uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w polskim dorobku artystycznym.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl