1956 Olej na płótnie 37 x 50 cm Niesygnowany Pochodzenie - zbiory rodzinne
Wybitny polski malarz okresu powojennego, przedstawiciel polskiej szkoły koloryzmu. Studia artystyczne odbył w szkole K. Krzyżanowskiego w Warszawie oraz krakowskiej ASP, gdzie był uczniem J. Pankiewicza. W 1924 r. wyjechał z członkami Komitetu Paryskiego do Francji, gdzie pozostał do 1933 r. Po powrocie do kraju osiadł w Wielkopolsce. Po wybuchu II wojny światowej, wyjechał do Anglii, gdzie pozostał do 1958 r. W 1946 r. miał indywidualną wystawę w londyńskiej Redfern Gallery. Był wykładowcą w Bath Academy of Art. W Corsham, należał do London Group (od 1949 r.) i Royal West of England Academy (od 1956 r.). Po przyjeździe do kraju prowadził pracę pedagogiczną w PWSSP w Gdańsku i Poznaniu. Dorobek artystyczny Potworowskiego został zaprezentowany na Biennale w Wenecji (1960 r.), gdzie został uhonorowany nagrodą.
Podstawowym zagadnieniem sztuki P. Potwoorowskiego był kolor. Dzięki niemu artysta konsekwentnie odchodził od malarstwa przedstawiającego i dochodził do abstrakcji. Pejzaż - główny motyw jego malarstwa, pozostawał z czasem jedynie źródłem inspiracji, był pretekstem do studiów barwy ukazywanej w różnych tonacjach i oświetleniu.
Urodził się w 1898 r w Warszawie, zmarł w 1962 tamże. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. Wraz ze swoim mistrzem i grupą tworzącą Komitet Paryski w 1924 r wyjechał do Paryża, do kraju wrócił w 1933 r. W czsie wojny przedostał się do Szwecji, a stąd w 1943 r do Anglii. ty też miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w 1946 r w londyńskiej Redfern Gallery. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii - do 1958 r prowadził działalność dydaktyczna i artystyczną. Po powrocie do Polski otrzymał profesurę w PWSSP w Gdańsku i Poznaniu. Uprawiał głównie malarstwo, przeszedł stopniowo od malarstwa przedstawieniowego do abstrakcji, zachowując istotę polskiego koloryzmu. Twórczość powojenna artysty uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w polskim dorobku artystycznym.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl