olej/płótno, 74 x 53,5 cm sygnowany l.d.: 'Tadeusz Popiel'
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Polska
Tadeusz Popiel zaczął uczęszczać do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w 1876. 5 lat później został przyjęty do "majstersztuli" Jana Matejki, w której cieszył się dużym uznaniem nauczyciela, co wkrótce umożliwiło mu wyjazd na studia zagraniczne. Jak wielu artystów krakowskich, kształcił się w Wiedniu i w 1885 uczęszczał do szkoły kompozycyjnej Hansa Makarta, popularnego malarza austriackiego drugiej połowy XIX stulecia. Podejmował wówczas tematykę biblijną, ukazaną w stylu akademickim, pompatycznym i jakby barokowym, co zdradza wpływ twórczości wiedeńskiego profesora. Autor podkreśla również liryczny wymiar kompozycji: wybiera formułę nokturnową - harfista unosi wzrok ku niebu, a jego twarz oświetla światło księżyca. Podobne efekty i motywy można odnaleźć u nieco młodszego wybitnego ucznia Matejki, Maurycego Gottlieba. W prezentowanym obrazie Popiel zdaje się dialogować ze znakomitymi współczesnymi - wspomnianym Gottliebem, a przede wszystkim Makartem i Matejką.
Tadeusz Popiel pochodził z artystycznej rodziny - jego brat, Antoni, był rzeźbiarzem. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1876-1884 u Jana Matejki. Studia uzupełniał w Wiedniu u Hansa Makarta, później w Monachium. W 1899 roku odbył podróż artystyczną do Berlina, Kopenhagi, Monachium, Wiednia i Pragi. W roku 1899 współpracował z Wojciechem Kossakiem i Janem Styką przy malowaniu "Panoramie Racławickiej". Zdobył dwa złote medale na wystawach w Paryżu (1890 r.) i San Francisco (1894 r.). Malował kompozycje historyczne, religijne, rodzajowe oraz portrety; zajmował się także malarstwem ściennym.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
POPIEL Tadeusz
Tadeusz Popiel kształcił się w krakowskiej Szkole sztuk Pięknych (1876-84 u J. Matejki), w Wiedniu u słynnego H. Makarta oraz w Monachium (po 1885) u malarza historycznego K. Piloty`iego a także w prywatnej szkole Stanisława Grocholskiego. Mieszkał we Lwowie i w Czerniowcach. Wiele podróżował: w 1891 do Berlina, Kopenhagi, Monachium, Wiednia, Pragi; 1894 do Italii, po 1897 do Rumunii, oraz dla wykonania zamówień do Petersburga (1897), Padwy (1898-99), Kijowa i Moskwy. Malował wielopostaciowe sceny historyczne i religijne, a także pejzaże. Zajmował się także malarstwem ściennym i witrażami
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl