Ok. 1920 r. Olej na płótnie 115 x 100 cm Sygnowany l. d. - "Tadeusz Pruszkowski" Na odwrocie nalepka Instytutu Propagandy Sztuki
Wystawiany - Wystawa monograficzna Tadeusza Pruszkowskiego, Muzeum Okręgowe w Lublinie, I.-VI. 1973 r. Literatura - Katalog wystawy monograficznej Tadeusza Pruszkowskiego, Lublin 1973, poz. 3 Malarstwa uczył się od 1904 r. w warszawskiej SSP u. K. Krzyżanowskiego. Po ukończeniu studiów odbył podróże do Francji, Szwajcarii, Algierii oraz Paryża. Od 1922 r. pełnił funkcję profesora macierzystej uczelni; w 1030 r. został mianowany jej rektorem. Pruszkowski był silną osobowością artystyczną potrafiącą skupić wokół siebie studentów tworzących później takie ugrupowania jak: Bractwo Św. Łukasza, Szkoła Warszawska, Loża Wolnomalarska, Grupa Czwarta. Realizowały one program Pruszkowskiego oparty na historycznej stylizacji (eklektycznym realiźmie). Artysta podkreślał przy tym rolę perfekcyjnego opanowania warsztatu. T. Pruszkowski był współtwórcą ugrupowania "Młoda Sztuka" i "Rytm".
PRUSZKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1888 r w Borucicach pod Łęczycą, zmarł w 1942 r w Warszawie. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem K. Krzyżanowskiego. Przez trzy lata podróżował po Europie, odwiedził Algierię. W 1922 mianowany profesorem warszawskiej SSP, w 1930 został rektorem tej uczelni. Wokół jego pracowni koncentrowało się życie artystyczne, spośród jego studentów wyłoniły się cztery ugrupowania: Bractwo św. Łukasza , Szkoła Warszawska, Loża Wolnomalarska, i Grupa Czwarta. Artysta był także współzałożycielem Młodej Sztuki i Rytmu.. W 1934 zainicjował utworzenie Bloku ZAP reprezentującego tradycje narodowościowe. Ideą artysty było utworzenie polskiej szkoły malarstwa poprzez stylizację dawnych konwencji w oparciu o kunszt i perfekcjonizm warsztatowy. Malował dużo portretów, pejzaży, martwe natury.