Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PRUSZKOWSKI Tadeusz | PORTRET MŁODEJ MALARKI II

Tadeusz PRUSZKOWSKI (1888-1942)

PORTRET MŁODEJ MALARKI II

Ok. 1920 r.
Olej na płótnie 115 x 100 cm
Sygnowany l. d. - "Tadeusz Pruszkowski"
Na odwrocie nalepka Instytutu Propagandy Sztuki

Wystawiany - Wystawa monograficzna Tadeusza Pruszkowskiego, Muzeum Okręgowe w Lublinie, I.-VI. 1973 r.
Literatura - Katalog wystawy monograficznej Tadeusza Pruszkowskiego, Lublin 1973, poz. 3
Malarstwa uczył się od 1904 r. w warszawskiej SSP u. K. Krzyżanowskiego. Po ukończeniu studiów odbył podróże do Francji, Szwajcarii, Algierii oraz Paryża. Od 1922 r. pełnił funkcję profesora macierzystej uczelni; w 1030 r. został mianowany jej rektorem. Pruszkowski był silną osobowością artystyczną potrafiącą skupić wokół siebie studentów tworzących później takie ugrupowania jak: Bractwo Św. Łukasza, Szkoła Warszawska, Loża Wolnomalarska, Grupa Czwarta. Realizowały one program Pruszkowskiego oparty na historycznej stylizacji (eklektycznym realiźmie). Artysta podkreślał przy tym rolę perfekcyjnego opanowania warsztatu. T. Pruszkowski był współtwórcą ugrupowania "Młoda Sztuka" i "Rytm".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PRUSZKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1888 r w Borucicach pod Łęczycą, zmarł w 1942 r w Warszawie. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem K. Krzyżanowskiego. Przez trzy lata podróżował po Europie, odwiedził Algierię. W 1922 mianowany profesorem warszawskiej SSP, w 1930 został rektorem tej uczelni. Wokół jego pracowni koncentrowało się życie artystyczne, spośród jego studentów wyłoniły się cztery ugrupowania: Bractwo św. Łukasza , Szkoła Warszawska, Loża Wolnomalarska, i Grupa Czwarta. Artysta był także współzałożycielem Młodej Sztuki i Rytmu.. W 1934 zainicjował utworzenie Bloku ZAP reprezentującego tradycje narodowościowe. Ideą artysty było utworzenie polskiej szkoły malarstwa poprzez stylizację dawnych konwencji w oparciu o kunszt i perfekcjonizm warsztatowy. Malował dużo portretów, pejzaży, martwe natury.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl