olej, tektura; 36 x 26 cm; sygnowany po lewej stronie u dołu: T Prusz
Tadeusz Pruszkowski studia podjął u K. Krzyżanowskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie kontynuował naukę w Paryżu. Od 1911 roku działał w Warszawie. W latach 1915-1917 walczył w Legionach. Od 1922 roku pracował w swojej macierzystej uczelni jako profesor. Od 1930 roku był równocześnie jej dyrektorem. Należał do ugrupowań "Nowa Sztuka" i "Rytm". Był wybitną osobowością w życiu artystycznym stolicy. Jako pedagog - nauczyciel wielu malarzy stworzył między innymi kolonię artystyczną w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Malował głównie portrety, były to przedstawienia oficjalne (między innymi portret Marszałka Piłsudskiego, burmistrza Jabłońskiego, prezydenta Narutowicza) oraz pełne uroku portrety kobiet. Jego obrazy, malowane z wirtuozerią, efektowne i żywe w kolorycie, znajdowały uznanie zarówno publiczności jak i krytyki artystycznej.
PRUSZKOWSKI Tadeusz
Urodził się w 1888 r w Borucicach pod Łęczycą, zmarł w 1942 r w Warszawie. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem K. Krzyżanowskiego. Przez trzy lata podróżował po Europie, odwiedził Algierię. W 1922 mianowany profesorem warszawskiej SSP, w 1930 został rektorem tej uczelni. Wokół jego pracowni koncentrowało się życie artystyczne, spośród jego studentów wyłoniły się cztery ugrupowania: Bractwo św. Łukasza , Szkoła Warszawska, Loża Wolnomalarska, i Grupa Czwarta. Artysta był także współzałożycielem Młodej Sztuki i Rytmu.. W 1934 zainicjował utworzenie Bloku ZAP reprezentującego tradycje narodowościowe. Ideą artysty było utworzenie polskiej szkoły malarstwa poprzez stylizację dawnych konwencji w oparciu o kunszt i perfekcjonizm warsztatowy. Malował dużo portretów, pejzaży, martwe natury.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl