Fotografia wykonana techniką specjalną form. 12x17 cm we wsp. passe-partout i ramie drewnianej (Zamek w Niedzicy nad Dunajcem. Fotografia sygnowana ołówkiem monogramem wiązanym "TP" pod kompozycją. W prawym dolnym narożniku odręczna dedykacja autora: "Xiędzu Józefowi Świstkowi na pamiątkę odwiedzin w Niedzicy dr Tadeusz Przypkowski Styczeń 1932". Stan bardzo dobry. Rzadkie.-
T.Przypkowski (1905-1977) - wybitny bibliofil, kolekcjoner, fotografik i gnomonik (znawca i twórca zegarów słonecznych). Postać związana z Jędrzejowem, w l. 1929-1930 wraz z Tadeuszem Szydłowskim prowadził inwentaryzację fotograficzną zabytków Podhala, Spisza i Nowotarszczyzny. Fotografia artystyczna zajmowała poczesne miejsce wśród jego licznych zainteresowań i w tej dziedzinie osiągnął znakomite rezultaty. Uczestniczył w konkursach i wystawach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in. na wystawach w Los Angeles (1925), Montevideo (1931), Mediolanie (1932). Zdjęcia swoje tworzył szlachetną, trudną i rzadko stosowaną techniką "przetłoku bromolejowego", polegającego na pokrywaniu odbitki srebrowej farbą olejną i odbijaniu jej w prasie graficznej. Techniką tą, służącą do tworzenia artystycznych obrazów fotograficznych posługiwali się najwięksi mistrzowie przedwojennej fotografii, m.in. Jan Bułhak, Tadeusz Cyprian, Wojciech Buyko ks. J.Świstek - jedna z niezwykłych postaci na Podhalu i Spiszu w okresie międzywojennym. Proboszcz w Kacwinie na Spiszu, na swej plebanii urządził bogate muzeum regionalnej sztuki ludowej, w którym zgromadził wiele przedmiotów dawnej kultury tych okolic. Działał społecznie, pisał, wydawał pocztówki. Był odwiedzany przez wiele wybitnych osób ze świata nauki i kultury, z którymi utrzymywał ożywioną korespondencję)
Był miłośnikiem fotografii podróżniczej. Fotografował architekturę, krajobraz, dzieła sztuki, wykonywał portrety. Eksperymentował z technikami szlachetnymi – gumą i przetłokiem bromolejowym. Ukończył studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (1923–1929). W 1929 r. otrzymał tytuł doktora historii sztuki, a w 1965 r. habilitował się w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN. Był także kolekcjonerem dzieł sztuki, bibliofilem i grafikiem oraz jednym z nielicznych gnomoników. Fotografował od dzieciństwa, poważnie zajął się fotografią w 1915 roku, pod kierunkiem ojca, Feliksa. Już jako 25-letni student zadebiutował i uzyskał wyróżnienie na wystawie fotografii w Los Angeles (1925), potem w Montevideo (1931) i w Mediolanie (1932). Pierwsze sukcesy osiągnął, korzystając z aparatów fotograficznych ojca (na klisze szklane), lecz jego ulubionym aparatem stała się Leica, która towarzyszyła mu w licznych wyprawach artystycznych. Przed wojną należał do Fotoklubu Polskiego, a w roku 1947 został Członkiem Założycielem ZPAF. W 1962 r. objął stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl