Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RACZKIEWICZ Tadeusz | Flip i Flap na dzikim zachodzie , niepublikowana plansza komiksowa nr 159, 1967 r.

Tadeusz RACZKIEWICZ (1949 Gubin - 2019)

Flip i Flap na dzikim zachodzie , niepublikowana plansza komiksowa nr 159, 1967 r.

akwarela, tusz/papier, 39 x 29 cm

WYDANIA:
"Komiksy Nieznane", rys. Tadeusz Raczkiewicz, wyd. Ongrys, 2009

Tadeusz Raczkiewicz komiksem zainteresował się jako nastolatek, pod wpływem lektury "Tytusa, Romka i A'Tomka" i polskich przedruków Lucky Luke'a. Zaczął rysować własne historie, które regularnie wysyłał do publikującego dużo komiksów "Świata Młodych". Redakcja postanowiła zaproponować zdolnemu czytelnikowi współpracę. Raczkiewicz otrzymał do narysowania scenariusz dziennikarza "ŚM" Jerzego Dąbrowskiego. Historia Kuśmider i Filo ukazała się w 1976 i liczyła 30 odcinków. Była to humorystyczna opowieść o klasycznie skontrastowanej parze dwóch przyjaciół (dobroduszny osiłek i mały spryciarz). Mimo dobrego przyjęcia Kuśmidra i Filo ze strony czytelników redakcja nie kontynuowała już w latach 70. współpracy z Raczkiewiczem. Nie mogąc doczekać się kolejnych scenariuszy ze "Świata Młodych" Raczkiewicz przygotował adaptację jednej z ulubionych powieści z dzieciństwa - Dwóch lat wakacji, a rok później kolejnej - Piętnastoletniego kapitana. Oba komiksy zostały opublikowane, zebrały przychylne oceny od zawodowych grafików i podobały się czytelnikom. Skłoniło to redakcję do zaproponowania Raczkiewiczowi stałej współpracy. Obok Szarloty Paweł i Henryka J. Chmielewskiego Raczkiewicz był najczęściej publikującym komiksy autorem "Świata Młodych" w drugiej połowie lat 80., od 1984 do 1991 r., zamieścił siedem pełnometrażowych historii. Najpopularniejszym bohaterem, tworzonym samodzielnie przez Raczkiewicza, był Tajfun - tajny agent kosmicznych służb specjalnych, którego przygód "ŚM" zamieścił cztery serie. W 2006 r. ukazało się pierwsze wydanie albumowe jego komiksów, które dotąd istniały tylko w wydaniu prasowym.

Rysownik i scenarzysta komiksowy, twórca rysunków satyrycznych i ilustracji. Komiksem zainteresował się pod wpływem "Tytusa, Romka i A’Tomka". W latach 70. zaczął publikować swoje komiksy na łamach "Świata Młodych", cieszącej się olbrzymią popularnością gazety młodzieżowej. Pierwszy sukces odniósł w 1976 roku komiksem "Kuśmider i Filo", a w 1984 roku komiksem fantastycznym pt. "Zagadka układu C-2" o przygodach Tajfuna, Kriss i Maar - trójki pracowników tajnej agencji Nino. Kolejnymi pomysłami były drukowane w schyłkowym okresie "Świata Młodych": western "Tajemnica Czerwonego Tipi", komiks historyczny "Zawisza Czarny", "Tajemnica Kamiennego Lasu", którego scenarzystami był duet Ponaczewny/Siwkiewicz. W roku 2009 fani autora własnym sumptem przygotowali antologię "Komiksy nieznane - Tadeusz Raczkiewicz", gdzie m.in. znalazły się komiksy "Flip i Flap".

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RACZKIEWICZ Tadeusz

Rysownik i scenarzysta komiksów, autor rysunków satyrycznych i ilustracji. Obok Szarloty Pawel i Henryka J. Chmielewskiego Raczkiewicz był najczęściej publikującym komiksy autorem "Świata Młodych" lat 80. Najpopularniejszym bohaterem, tworzonym przez Twórcę był Tajfun – tajny agent kosmicznych służb specjalnych, którego przygód "ŚM" zamieścił cztery serie. Poza tym cyklem powstały adaptacje powieści Verne'a ("Piętnastoletni kapitan", "Dwa lata wakacji"), westerny ("Tajemnica czerwonego Tepee"), opowieści SF ("Tajemnica Kamiennego Lasu").
W ostatnich latach ukazały się liczne albumy przypominające twórczość Tadeusza Raczkiewicza.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl