Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RYBKOWSKI Tadeusz | Czwórka, 1875 r.

Tadeusz RYBKOWSKI (1848 Kielce - 1926 Lwów)

Czwórka, 1875 r.

olej/płótno, 28 x 52 cm
sygnowany, opisany i datowany p.d.: 'TRybkowski w Krakowie | 1875 r.p.'

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Kraków

Tadeusz Rybkowski był portrecistą, twórcą pejzaży i widoków miejskich. Wsławił się jednak jako malarz realistycznych scen rodzajowych z życia galicyjskiej wsi, takich jak jarmarki, sianokosy, polowania i kuligi. Prezentowana "Czwórka" należy do wczesnych prac w dorobku artysty, powstała bowiem na pierwszym roku studiów w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, o czym świadczy sygnatura malarza w prawym dolnym rogu kompozycji: 'TRybkowski w Krakowie | 1875 r.p.'. W pracy, zapewne jednej z pierwszych wykonanych na terenie Austro-Węgier, pobrzmiewa zachwyt folklorem huculskim i zapewne tęsknota za ojczyzną. Artysta przedstawia zaprząg prowadzony przez cztery konie, które pędzą przez wielką zamieć śnieżną. Rybkowski, znany jako znakomity, wrażliwy na detal rysownik, doskonale maluje unoszące się masywne tumany śniegu, w których grzęzną sanie. Kontrast pomiędzy odgórnym ruchem prowadzących sanie koni oraz przyciężkim śniegiem nadaje kompozycji dramaturgii. iPraca utrzymana jest w ciemnej kolorystyce z przewagą zimnych barw. Tadeusz Rybkowski urodził się w 1848 roku w Kielcach. Jego droga artystyczna prowadziła przez krakowską Szkołę Sztuk Pięknych aż do Wiednia, w którym spędził prawie dwadzieścia lat. Początkowo pobrawszy nauki w pracowniach Karla Wurzingera i Hansa Makarta, następnie otworzył tam własną pracownię malarską. Artysta odebrał pierwszorzędne wykształcenie, doszkalające warsztat dzięki licznym podróżom do czołowych ośrodków sztuki: Włoch, Monachium czy Drezna. W 1893 Tadeusz Rybkowski osiadł na stałe we Lwowie, mieście, które przeżywało w owym czasie artystyczny renesans. Artysta został profesorem tamtejszej Państwowej Szkoły Przemysłowej; prowadził również prywatną szkołę malarstwa dla kobiet. Zajmował się dekoracyjnym malarstwem ściennym oraz był ilustratorem czasopism polskich i zagranicznych.

W latach 1872-75 kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, a następnie w wiedeńskiej Akademii u C. Wurzingera, L. Loefflera, a także u H. Makarta i w zakładach dekoracji teatralnych. Od 1878 roku podróżował po Włoszech i Niemczech. W 1893 roku osiadł na stałe we Lwowie. Został profesorem Państwowej Szkoły Przemysłowej, prowadził też prywatną szkołę malarstwa dla kobiet. Zajmował się również dekoracyjnym malarstwem ściennym oraz był ilustratorem czasopism polskich i obcych. Malował przede wszystkim obrazy o tematyce rodzajowej.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RYBKOWSKI Tadeusz
Malarstwo studiował pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w latach 1875 - 1877 kształcił się w Wiedniu - w Akademii Sztuk Pięknych oraz w pracowniach L. Loefflera i H. Makarta. W r. 1893 osiadł na stałe we Lwowie, gdzie założył prywatną szkołę malarstwa dla kobiet, wykładał też w Państwowej Szkole Przemysłowej. Malował olejno i akwarelą, głównie sceny rodzajowe - polowania, targi, jarmarki. Interesował się folklorem huculskim, zajmował się malarstwem ściennym, wykonywał ilustracje do czasopism.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl