Akwarela, tektura; 26 x 37 cm (w świetle passe-partout) Sygnowany l. d.: Kochanemu Stasiowi Zrenckiemu Klobassie dla pamięci | zawsze życzliwy Tadeusz Rybkowski oraz p. d.: Skołyszyn 1894 r.
Obraz przedstawia unikatowy już widok neorenesansowego pałacu, wybudowanego po 1886 roku przez Stanisława Klobassę wg projektu krakowskiego architekta i konserwatora Zygmunta Hendla. Karol Klobassa Zrencki, ziemianin, właściciel dóbr w Skołyszynie był pionierem przemysłu naftowego w Polsce. Wraz z J. Łukaszewiczem i T. Trzecieskim założył pierwszą na świecie kopalnię ropy w Bóbrce. Majątek nabyty w 1868 r. objął w spadku syn Karola, Stanisław. Jego zainteresowania obejmowały m.in. sztukę, często gościł u siebie malarzy, np. W. Kossaka, F. Jasiewicza oraz T. Rybkowskiego. Około 1895 r. lekarze wykryli u niego "nieuleczalną" chorobę, która skłoniła go do sprzedaży majątku i opuszczenia kraju. Stąd prawdopodobnie umieszczona na obrazie adnotacja:... dla pamięci... Choroba okazała się mało poważną, a Klobassa jeszcze długo przed śmiercią nie mógł odżałować sprzedaży ziemi. Pałac przechodził kolejno w ręce Czyszczanów i Brykczyńskich. W 1945 r. został spalony przez żołnierzy niemieckich. Wartość prezentowanej akwareli podnosi dodatkowo fakt, że jest to drugi znany nam widok pałacu. Poza ww. istnieje jeszcze widokówka z 1905 roku znajdująca się w Muzeum Regionalnym w Jaśle cyt. za R. Oleszkowicz, Skołyszyn, Kraków 1997. Tadeusz Rybkowski ukończył studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Pomiędzy 1875 a 1877 rokiem, kształcił się w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych u C. Wurzingera a następnie w pracowniach L. Loefflera i H. Makarta. Z Wiednia wyjeżdżał w podróże do Włoch, Monachium, Drezna i Berlina. W roku 1893 zamieszkał na stałe we Lwowie, gdzie założył prywatną szkołę malarstwa dla kobiet. Wykładał również w Państwowej Szkole Przemysłowej. Malował olejno i akwarelą, głównie sceny rodzajowe - polowania, targi, jarmarki. Interesował się folklorem huculskim, zajmował się malarstwem ściennym, wykonywał ilustracje do czasopism.
RYBKOWSKI Tadeusz
Malarstwo studiował pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w latach 1875 - 1877 kształcił się w Wiedniu - w Akademii Sztuk Pięknych oraz w pracowniach L. Loefflera i H. Makarta. W r. 1893 osiadł na stałe we Lwowie, gdzie założył prywatną szkołę malarstwa dla kobiet, wykładał też w Państwowej Szkole Przemysłowej. Malował olejno i akwarelą, głównie sceny rodzajowe - polowania, targi, jarmarki. Interesował się folklorem huculskim, zajmował się malarstwem ściennym, wykonywał ilustracje do czasopism.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl