olej/deska, 20,5 x 37 cm sygnowany i datowany l.d. 'Tadeusz Rybkowski 1878'
"Przygoda w drodze" jest przykładem wczesnej pracy artysty. Obraz powstał kiedy Rybkowski, świeżo upieczony absolwent krakowskiej i monachijskiej akademii pozostawał pod wpływem holandyzmu. Horyzontalnie rozciągnięta kompozycja płótna i jedynie lekko wygięta diagonala zaprzęgu zdradzają znajomość scen z XVII-sto wiecznego malarstwa Holandii. Podobnie ciepła kolorystyka płótna, wykorzystanie jasnych brązów i ugrów karzą myśleć o klasykach szkoły amsterdamskiej. Dynamiczny dukt pędzla i zamaszyście malowane partie buro-błękitnego nieba dopełniają wrażenia, że w przypadku "Przygody w drodze" mamy do czynienia z wyzwaniem rzuconym mistrzom Złotego Wieku. Rybkowski w latach 1872 - 75 kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Władysława Łuszczkiewicza. Następnie przeniósł się do Wiednia, gdzie jego profesorami byli m.in. Wurzinger, Loeffler, oraz największy autorytet niemieckiego środowiska malarskiego: Hans Makart. Już w czasie studiów Rybkowski odznaczał się w tworzeniu scen rodzajowych I pejzaży. Dyplom uzyskał w 1877roku. Od 1878 roku podróżował po Włoszech i Niemczech. Na stałe osiadł dopiero w 1893 wybierając dynamicznie rozwijający się wtedy Lwów. Artysta został profesorem tamtejszej Państwowej Szkoły Przemysłowej; prowadził również prywatną szkołę malarstwa dla kobiet. Zajmował się dekoracyjnym malarstwem ściennym oraz był ilustratorem czasopism polskich i zagranicznych.
RYBKOWSKI Tadeusz
Malarstwo studiował pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w latach 1875 - 1877 kształcił się w Wiedniu - w Akademii Sztuk Pięknych oraz w pracowniach L. Loefflera i H. Makarta. W r. 1893 osiadł na stałe we Lwowie, gdzie założył prywatną szkołę malarstwa dla kobiet, wykładał też w Państwowej Szkole Przemysłowej. Malował olejno i akwarelą, głównie sceny rodzajowe - polowania, targi, jarmarki. Interesował się folklorem huculskim, zajmował się malarstwem ściennym, wykonywał ilustracje do czasopism.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl