Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RYCHTER Tadeusz | Galijski kogut , przed 1902 r.

Tadeusz RYCHTER (1870-1943)

Galijski kogut , przed 1902 r.

litografia barwna/papier, 47 x 37 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem l.g.: 'Pani (nieczytelnie) | Tadeusz Rychter | 94'

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Kraków

Tadeusz Rychter był mężem Bronisławy Rychter-Janowskiej. Można więc powiedzieć, że jest lepiej znany jako współtwórca jej nazwiska. Są jednak powody żeby pamiętać również o jego twórczości. Jednym z nich jest wielka rzadkość jaką jest barwna litografia: „Kogut”. Praca była wystawiana i nagradzana na konkursach graficznych, stając się rodzajem wizytówki artysty. Artysta kształcił się najpierw w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Teodora Axentowicza. Potem odbył podróż po Europie. Był w Paryżu i we Włoszech. W Monachium uczył się u Simona Hollosy’ego, świetnego malarza i wybitnegopedagoga. Podczas jednego z plenerów na Węgrzech poznał swoją przyszłą żonę – Bronisławę Janowską. Po ślubie para dużo podróżowała i zmieniała miejsca zamieszkania by osiąść wreszcie w Krakowie. Tutaj Rychter wrócił do pracowni Axentowicza w Akademii Sztuk Pięknych. Artysta obracał się wśród tzw. cyganerii artystycznej ówczesnego czasu. Brał udział w spotkaniach w kabarecie «Zielony Balonik» i ozdabiał swymi rysunkami wnętrze «Jamy Michalikowej». Prace graficzne Rychtera powstawały w różnych technikach – akwaforty, litografii czy cynkotypii. W 1907, wspólnie ze Stanisławem Kamockim i Henrykiem Szczyglińskim, założył w Krakowie doświadczalną pracownię graficzną, działającą jednak bardzo krótko. W tym samym 1907, artysta przebywał w Kosowie (koło Kołomyi) w sanatorium doktora Apolinarego Tarnawskiego. Zetknął się tam z Mieczysławem Geniuszem i pod jego wpływem wstąpił do paramasońskiej, galicyjskiej loży teozofów. W związku z tymi zainteresowaniami latem 1908 odbył podróż do Egiptu, był w Kairze, a także w Port Saidzie u rzeczonego Geniusza, który był tam dyrektorem Kompanii dla Wód Słodkich. W początku 1909 przebywał jeszcze w Berlinie, by w marcu powrócić do Krakowa. Zapolska napisała wówczas zabawną kantatę na jego przyjazd, z aluzjami do jego malarstwa i zainteresowań teozoficznych (wymieniona na początku „Bronka” to oczekująca na męża Bronisława Rychter-Janowska). Kantata odnosi się do koguta (motyw, który pojawiał się w twórczości graficznej artysty), jest zarazem świadectwem skomplikowanej relacji między pisarką, a siostrą drugiego męża Stanisława Janowskiego („Bronką”) i jej mężem (Tadeuszem Rychterem):

Bronka (śpiewa)

Witam ciebie, o! Tadziku!
Kogut ryczy twój w kurniku.
Ryczy kogut kukuryku,
Dokąd pędzisz mój Tadziku?
Czego szukasz teozofie? Przysiądźże se choć na sofie,
Choć na sofie złóż twe łono,
Wszakci jestem twoją żoną!
Analizę robisz Bogu, sądząc, że to prosta droga,
Choćbyś piał jak kur na grzędzie,
Stary Pan Bóg — Bogiem będzie.


PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl