Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZPUNAR Tadeusz | Zgasłe słońce, 1975 r.

Tadeusz SZPUNAR (ur. 1929)

Zgasłe słońce, 1975 r.

relief, drewno polichromowane, 136 x 136 x 8 cm
WYSTAWIANY:
- "Tadeusz Szpunar, prace z lat 60. i 70", Galeria dylag.pl, Kraków, luty - marzec 2006
- "Rzeźba Tadeusza Szpunara", Muzeum Śląskie w Katowicach, 19 października - 31 grudnia 2006
LITERATURA:
- Tadeusz Szpunar, prace z lat 60. i 70, katalog wystawy, Kraków 2006, s. 18-19, il. 17

W twórczości Szpunara bardzo wcześnie, bo już pod koniec lat 50., pojawia się podział na dwie grupy prac. Pierwsza z nich to syntetyczne przestrzenne bryły "Głowy" i "Torsy". Druga, której interesującym i nietypowym przykładem jest prezentowane "Zgasłe Słońce", to rzeźby "obrazopodobne". Szpunar wykorzystuje w nich płótno, polichromowane drewno oraz miedziane, mosiężne i żelazne blachy. Z tych materiałów artysta tworzy układy geometrycznych brył, często rozbite na drobne, odcinkowe układy. Szczególną rolę Szpunar przypisuje idealnemu kształtowi okręgu, który staje się ogniskowym punktem jego słynnego cyklu "Rozważania nad kołem i kwadratem". "Zgasłe Słońce" choć nie jest częścią tej serii, zdradza z nią szereg kompozycyjnych pokrewieństw.

Kompozycja "Zgasłego Słońca" oparta jest na zestawieniu kilku brył. W kwadratowe, intensywnie czarne pole obrazu artysta wpisał rozmytą bielącą się owalną chmurę. W jej centrum rysuje się sylwetka dysku. Nachodzi na nią kolejny, wychodzący poza lico obrazu okrąg. Tytuł pracy "Zgasłe Słońce" sugeruje, że kompozycja jest nie tylko mistrzowsko rozegraną geometryczną abstrakcją, ale zawiera również ładunek symboliczny. "Zgasłe Słońce" powstało w 1975 roku, niedługo po śmierci matki artysty. Kompozycję można interpretować jako próbę wizualizacji emocji związanych z żałobą po utracie bliskiej osoby. W swojej intymnej pracy Szpunar gra z uniwersalnym dla europejskiej kultury motywem Czarnego Słońca. Mroczny dysk wygasłej gwiazdy odsyła tradycyjnie do figury Melancholii i poczucia braku. Czarne Słońce było jedną z ulubionych figur modernistów. Pojawia się m.in. w słynnym sonecie Nervala "El Desdichado". W "Lalce" Bolesława Prusa zrozpaczony, tułający się po Paryżu Wokulski widzi unoszącą się nad miastem przypominającą Czarne Słońce Melancholii czarną kulę balonu. Motyw Czarnego Słońca lub całkowitego zaćmienia podejmowali w XIX i XX wieku również malarze m.in. Odilion Redon.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZPUNAR Tadeusz
Urodzony 3.11.1929 roku w Soninie k. Łańcuta. Studia w pracowni prof. X. Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w latach 1950-1956. W 1955 był współzałożycielem Grupy XIV. Debiutował na wystawie „Xawery Dunikowski i jego uczniowie” w Warszawie 1955 r. Od tego czasu eksponował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Realizuje rzeźby związane z architekturą, głównie sakralną - od 1960 r. Prace m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie, oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl